Locally stationary graph processes
Yerel durağan çizge süreçleri
- Tez No: 847021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Durağan çizge süreç modelleri, düzensiz ağ topolojilerinde toplanan veri kümelerinin analiz ve çıkarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mevcut yöntemlerin çoğu tüm çizgenin tamamında geçerli olan tek bir durağan süreç modeli ile çizge işaretlerini temsil ederken, birçok pratik problemde sürecin özellikleri çizgenin farklı bölgelerinde yerel değişikliklere tabi olabilir. Bu tezde klasik yerel durağanlık kavramını düzensiz çizge topolojilerine genişletmeyi amaçlayan yerel olarak durağan bir çizge süreç (LSGP) modeli önerilmiştir. Geliştirilen modelde çizge süreci bir dizi bileşen sürecin kombinasyonu olarak ifade edilmiş, yerel durağanlık özelliği ise her bir bileşen sürecin modeldeki ağırlığının çizge üzerinde yavaş bir şekilde değişmesi ile karakterize edilmiştir. Sürecin örnekleminden LSGP modellerini hesaplamak için bir algoritma önerilmiş ve ayrıca LSGPlerin yerel olarak geniş anlamda durağan (WSS) süreçler ile yaklaşık olarak gösterimi incelenmiştir. İşaret tamamlama problemleri üzerine yapılan deneyler, önerilen süreç modelinin, literatürdeki güncel algoritmalarla rekabet edebilecek doğru işaret temsilleri sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stationary graph process models are commonly used in the analysis and inference of data sets collected on irregular network topologies. While most of the existing methods represent graph signals with a single stationary process model that is globally valid on the entire graph, in many practical problems, the characteristics of the process may be subject to local variations in different regions of the graph. In this thesis, we propose a locally stationary graph process (LSGP) model that aims to extend the classical concept of local stationarity to irregular graph domains. We characterize local stationarity by expressing the overall process as the combination of a set of component processes such that the extent to which the process adheres to each component varies smoothly over the graph. We propose an algorithm for computing LSGP models from realizations of the process, and also study the approximation of LSGPs locally with Wide Sense Stationary (WSS) processes. Experiments on signal interpolation problems show that the proposed process model provides accurate signal representations competitive with the state of the art.