Developing a structured 2D mesh algortihm utilized for bridge decks
Yapı köprü döşemeleri için kullanılan yapılandırılmış 2B ağ algoritması geliştirmesi
- Tez No: 847027
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, güvenilir mühendislik analizleri için kritik bir süreç olan sayısal simülasyonlarda temel bir adım olan özelleştirilmiş yapılandırılmış ağ oluşturma algoritmasının geliştirilmesi ve değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Araştırma, doğru ağ oluşturmanın zorluklarına, özellikle köprü döşeme analizleri için eleman dağılımının yapısal davranışın yakalanmasına etki ettiği durumlara odaklanmaktadır. Mevcut yapılandırılmamış ağ oluşturma yöntemlerinin sınırlamalarını vurgulayarak, homojen eleman dağılımı ve yüksek ağ kalitesinin gerekliliği ön plana çıkarılmıştır. Bu sorunları ele almak için, karmaşık köprü döşeme geometrileri ile başa çıkma potansiyeline sahip yeni bir yapılandırılmış ağ oluşturma tekniği sunulmuş ve tartışılmıştır. Eğrisel veya paralel olmayan kenarlara sahip köprü döşeme yapıları için yapılandırılmış ağ oluşturmanın özgün zorlukları keşfedilmektedir. Temel hedef, çeşitli geometrilere uygun yüksek kaliteli yapılandırılmış ağlar oluşturabilen özelleştirilmiş bir ağ oluşturma tekniği geliştirmektir. Kapsam, köprü döşeme analizleri için 2B düzlem yapılandırılmış ağ algoritması içermekte olup sonuçlar sonlu eleman analizi ile değerlendirilmiş ve yaygın kullanılan yazılımlarla karşılaştırılmıştır. Tez, metodolojiyi, algoritma çerçevesini, modelleme ile yapılan doğrulamayı, gerçek bir köprü güverte uygulamasını ana hatlarıyla sunmakta ve gelecekteki geliştirme olanaklarına dair görüşlerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study centers on developing and evaluating a specialized structured meshing algorithm, a foundational process in numerical simulations critical for reliable engineering analyses. The research addresses challenges in achieving accurate meshing, particularly for bridge decks, where element distribution impacts structural behavior capture. Emphasizing the limitations of current unstructured meshing methods, the need for uniform element distribution and high mesh quality is highlighted. To address these issues, a novel structured meshing technique is introduced, discussing its potential to handle complex bridge deck geometries. Challenges specific to structured meshing for bridge decks with curved or nonparallel edges are explored. The primary goal is to create a tailored meshing technique for bridge decks, generating high-quality structured meshes adaptable to diverse geometries. The scope involves a 2D planar structured mesh algorithm for bridge decks, validated through finite element analysis and comparison with established software. The thesis outlines the methodology, algorithm framework, validation with models, practical bridge deck application, and concludes with future enhancement prospects.