Oyun temelli öğretim yöntemi ile gösterip yaptırma yöntemine göre verilen kodlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of coding education based on game-based learnig and demonstration method on the academic achievement of middle school students
- Tez No: 847028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KILIÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin kodlama eğitimiyle ilk olarak karşılaştıkları beşinci sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde oyun temelli kodlama öğretimi ile gösterip yaptırma yöntemi ile verilen kodlama öğretiminin öğrencilerin kodlama başarısındaki etkisini ve oyun temelli kodlama eğitimine yönelik öğrenci görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Gerçekleştirilen oyun temelli kodlama öğretiminin değerlendirilmesinde başarı testi ve öğrencilerle yapılan görüşme formundan elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Araştırmaya 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Yeniçubuk Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinden 16 kişilik kontrol grubu ve 21 kişilik deney grubu olmak üzere toplamda 37 öğrenci katılmıştır. 21 kişilik deney grubu ile 16 saatlik oyun temelli kodlama dersi, kontrol grubuyla ise gösterip yaptırma yöntemiyle kodlama dersi işlenmiştir. Kontrol gruplu öntest-sontest deneysel desene göre gerçekleştirilen uygulama sürecinde; öğrencilerin ilgili kazanımlara ulaşma düzeyleri hazırlanan başarı testi ile öğrenme yaşantılarının niteliği ise, 8 hafta 16 ders boyunca yapılan uygulama süreci sonunda öğrencilerden alınan görüşler ile bütünsel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, kontrol ve deney grubundaki öğrencilerin kodlama başarı düzeylerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Anlamlı fark çıkmamasına karşın deney grubundaki öğrencilerin kodlama başarı puanları kontrol grubundaki öğrencilerin kodlama başarı puanlarından daha çok yükselmiştir. Yapılan görüşmeler ile deney grubu öğrencilerinin oyun temelli kodlama öğretimine yönelik görüşleri incelenmiş ve deneysel süreç sonunda olumlu bir bakış açısı geliştirdikleri, daha kolay ve eğlenceli bir öğretim süreci yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of coding education given by game-based learning and demonstration method in the Information Technologies and Software course on fifth grade students' coding achievement and students' opinions about game-based coding education. In the study, mixed method was used in which quantitative and qualitative data were used together. In the evaluation of the game-based coding education, the data obtained from the achievement test and the interview form with the students were used. A total of 37 students, 16 in the control group and 21 in the experimental group, from the fifth grade students studying at Yeniçubuk Cumhuriyet Secondary School in the 2022-2023 academic year, participated in the study. A 16-hour game-based coding lesson was taught with the experimental group of 21 students, and a coding lesson was taught with the control group using the demonstration method. During the implementation process, which was carried out according to the pretest-posttest experimental design with control group, the students' level of achievement of the relevant outcomes was evaluated holistically with the achievement test and the quality of the learning experiences was evaluated holistically with the opinions taken from the students at the end of the implementation process carried out for 8 weeks and 16 lessons. As a result of the research, there was no significant difference in the coding achievement levels of the students in the control and experimental groups. Although there was no significant difference, the coding achievement scores of the students in the experimental group increased more than the coding achievement scores of the students in the control group. The views of the experimental group students on game-based coding education were examined through interviews and it was determined that they developed a positive perspective at the end of the experimental process and experienced an easier and more enjoyable instruction process.