Calibration of phased array antenna by using emitters with known positions
Faz dizili antenlerin konumları bilinen vericiler ile kalibrasyonu
- Tez No: 847049
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aktif faz dizili radarlarda huzme, her anten elemanının uyarıldığı kompleks katsayıların yardımı ile şekillendirilir ve yönlendirilir. Ancak, eleman uyarım katsayılarının belirlenmesinde ideal anten dizisinin kullanılması yan demetlerin yükselmesine, enterferans bastırma ve özellikle yön bulma başarımının düşmesine neden olur. Çünkü pratikte anten dizilerinin idealden sapmasına neden olan değişik etkiler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, antenlerden alınan sinyallerin farklı fiziksel kanallardan geçmesi sonucu farklı genlik ve faz değerlerine sahip olmasıdır. İkinci olarak, üretim toleransları nedeniyle antenlerin konumlarında oluşacak hatalar da sinyalleri etkilemektedir. Son olarak, dizi içerinde anten elemanları birbirleriyle etkileşerek dizi manifoldunun değişmesine sebep olur. Bu çalışmada, bu hata kaynakları dikkate alınmaktadır. Bunların yan huzme seviyesi, boşluk derinliği ve yön bulma başarımına olan etkileri simülasyonlarla incelenmiştir. Konumları bilinen vericilerden alınan sinyaller kullanılarak dizinin kalibrasyonu için yöntem önerilmiş ve bu yöntemin farklı senaryolarda başarımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In active phased array radars, the beam is shaped and steered by adjusting the complex excitation coefficients of the individual array elements. However, one needs to be careful while determining the excitation coefficients of array elements, since there are different phenomena that cause the realized array manifold to differ from the ideal one. When array manifold deviates from the ideal one, using the coefficients obtained for the ideal array will result in a pattern with shallow nulls and/or higher sidelobes. Also, direction finding performance is degraded due to the fact that they use the array manifold. In the literature, three error sources that affect the array manifold are discussed. First one is the channel errors. The signals from antenna elements follow different physical channels which may exhibit different gains and phases changing the array manifold. Secondly, there may be positioning errors in array elements due to manufacturing tolerances. Lastly, there will be mutual coupling between antenna elements especially when the array elements are located close to each other. In this thesis, we consider these three types of errors and try to develop a method that estimates the errors from measurements and use them for calibration. Effects of these errors in sidelobe levels, null depths, and direction finding performance will be discussed by using simulations. We propose a method to calibrate the array by using sources at known locations and investigate its performance under different scenarios.