Deneysel testis torsiyonu modelinde allopurinol ve oksipurinol tedavisinin apoptozise etkisi
Effect of allopurinol and oxypurinol treatment on apoptosis in experimental testicular torsion model
  1. Tez No: 847048
  2. Yazar: EMİNE BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Testis torsiyonu testis kaybına neden olabilen ürolojik acil bir durumdur. Cerrahi detorsiyon sonrası gelişen reperfüzyon hasarı daha fazla doku hasarına yol açarak testiküler fonksiyon kaybına ve infertiliteye neden olabilir. Testis torsiyonundan sonra etkili bir tedavi, iskemi-reperfüzyonun tehlikeli etkilerine karşı koruma sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı deneysel testis torsiyonu modelinde allopurinol ve oksipurinol tedavisinin oksidatif stres ve apoptozis üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: 32 sıçan 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (Sham-ameliyat, n=8), testis açığa çıkarıldı ancak torsiyon yapılmadı; Grup-2 (İR+SF, n=8), sol testise torsiyon/detorsiyon işlemi uygulandı ve 1 ml SF verildi; Grup-3 (İR+Allopurinol, n=8), sol testise torsiyon/detorsiyon işlemi uygulandı ve 50 mg/kg allopurinol verildi; Grup 4 (İR+Oksipurinol, n=8), sol testise torsiyon/detorsiyon işlemi uygulandı ve 50 mg/kg oksipurinol verildi. Sol testis örneği postoperatif 28. günde alınarak dokuda TAS, TOS ve OSİ düzeylerine; ayrıca Bax, Bcl-2, eNOS ve VEGF-A gen ekspresyon düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is a urological emergency that can cause testicular loss. Reperfusion damage that develops after surgical detorsion may cause further tissue damage, resulting in loss of testicular function and infertility. Effective treatment after testicular torsion can protect against the dangerous effects of ischemia-reperfusion. The aim of this study is to investigate the effects of allopurinol and oxypurinol treatment on oxidative stress and apoptosis in an experimental testicular torsion model. Materials and Methods: Thirty-two rats were divided into 4 groups: Group 1 (Sham-surgery, n=8), testicle was exposed but no torsion was performed; Group-2 (IR+SF, n=8), torsion/detorsion was applied to the left testicle and 1 ml SF was administered; Group-3 (IR+Allopurinol, n=8), torsion/detorsion was applied to the left testicle and 50 mg/kg allopurinol was administered; Group 4 (IR+Oxypurinol, n=8), torsion/detorsion was applied to the left testicle and 50 mg/kg oxypurinol was given. The left testicle sample was taken on the 28th postoperative day and TAS, TOS and OSI levels were measured in the tissue; Additionally, Bax, Bcl-2, eNOS and VEGF-A gene expression levels were examined.