Development of viscoelastic dampers for boring bars
Delik katerleri için viskoelastik sönümleyici geliştirilmesi
  1. Tez No: 847050
  2. Yazar: CİHAT FURKAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tırlama ismi verilen kendinden-tahrikli titreşimler; aşırı gürültüye, takım aşınmasının artmasına, kötü yüzey kalitesine, takımın ve/veya makinenin bozulmasına sebep olarak üretkenliğin azalmasına neden olan talaşlı imalat sırasında ortaya çıkan en önemli problemlerden biridir. Bu durum temel olarak, sistemin en esnek titreşim modu nedeniyle gerçekleşen işlenen parça ve takım arasındaki göreceli hareket kaynaklıdır. Ç/U (Çap/Uzunluk) oranı yüksek delik katerleri sahip oldukları geometri sebebiyle esnek takımlardır. Dolayısıyla bu ince delik katerlerindeki esneklik, işlemin kararlılığını doğrudan belirler. Titreşimleri önlemek için pasif veya aktif sönümleme yöntemleri uygulanabilir. Bu tez çalışmasında ince delik kateri için özgün bir sönümleme sistemi geliştirilecektir. En esnek modu sönümlemek ve tırlama titreşimlerini önlemek amacıyla viskoelastik sönümleyiciler rijit bağlantı parçaları kullanarak takıma entegre edilecektir. Viskoelastik sönümleyicilerin malzeme çeşidi, geometrisi ve konumu optimizasyon yöntemleri kullanılarak belirlenecektir. Geliştirilen yöntemlerin literatüre özgün bir katkısı olacak ve gelişmiş üretkenlik için endüstriye doğrudan etkisi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Self-excited vibrations called chatter is one of the most important problems that occur in machining which causes excessive noise, increased tool wear, poor surface finish, failure of the tool, and/or machine thus reduced productivity. High aspect ratio boring bars with a large Diameter/Length (D/L) ratio exhibit flexibility owing to their geometric characteristics. Consequently, the flexibility in these slenderboring bars directly influences the stability of the machining process. To suppress the chatter vibrations, passive or active damping methods can be employed. In this thesis, a novel damping system for slender boring bars is developed using viscoelastic materials. Viscoelastic dampers, integrated into the boring bars usingrigid connecting elements, are designed to damp the most flexible mode and preventchatter vibrations. The effect of the material type, geometry, dimensions, and locationof viscoelastic dampers is analyzed using the finite element method. Parameter optimization is achieved by creating design matrices. Finite element analysis demonstrates that the developed dampers effectively reduce the peak amplitudes offlexible modes, resulting in an increase in productivity. Finally, the best design concept is manufactured and the performance of the designed viscoelastic damper is experimentally verified. The viscoelastic-damped boring bar developed in this studywill provide a novel contribution to the literature and directly impact the industry forenhanced productivity.