Palyatif bakım hastalarına bakım veren bakım vericilere uygulanan mandala boyamanın algılanan stres, kaygı düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effects of mandala colouring on perceived stress, anxiety level and quality of life in caregivers providing care to palliative care patients: A randomized controlled study
- Tez No: 847051
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN BAHÇECİOĞLU TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma palyatif bakım hastalarının bakım vericilerine uygulanan mandala boyamanın algılanan stres, kaygı düzeyi ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, ön test son test kontrol gruplu randomize deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma, Mayıs 2023- Kasım 2023 tarihleri arasında Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nin palyatif bakım servislerinde (palyatif bakım servisi 1, palyatif bakım servisi 2, palyatif bakım servisi 3, palyatif bakım servisi 4) hastasına bakım veren, araştırma kriterlerini karşılayan ve onam alınan 80 bakım verici ile yürütüldü. Girişim grubundaki bakım vericilere 4 hafta, haftada 4 gün (pazartesi, çarşamba, cuma, pazar), toplam 16 seans mandala boyama yaptırıldı. Kontrol grubu bakım vericilere ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”ve“Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analiz edilmesinde; frekans ve yüzde analizleri, ki kare analizi, standart sapma, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi ve regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of mandala colouring applied to caregivers of palliative care patients on perceived stress, level of anxiety and quality of life. The research was conducted as a randomised experimental study with a pre-test post-test control group. It was carried out with 80 caregivers who provided care to their patients in the palliative care wards (palliative care ward 1, palliative care ward 2, palliative care ward 3, palliative care ward 4) of Fethi Sekin City Hospital between May 2023 and November 2023, who met the research criteria and whose consent was obtained. Caregivers in the intervention group received mandala colouring 4 days a week (Monday, Wednesday, Friday, Sunday) for 4 weeks, 16 sessions in total. Caregivers in the control group did not receive any intervention.“Descriptive Information Form”,“Perceived Stress Scale (PSS)”,“State Anxiety Scale (SAS)”and“Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale”were used to collect the data. Frequency and percentage analyses, chi-square analysis, standard deviation, dependent groups t-test, independent groups t-test and regression analysis were used to analyse the data.