Transmit beampattern design for FDA-MIMO radar using complex manifold optimization
FDA-MIMO radarlar için kompleks manifold optimizasyonu kullanarak gönderme hüzme şekli tasarımı
- Tez No: 847052
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ayrık frekans dizili çok girdili çok çıktılı (FDA-MIMO) radar zamanda durağan ve menzil ve açıya bağlı hüzmeler üretebilmektedir. Açı-menzil düzleminde tekrarlayan ana loblar bu hüzme şekilleri ile ilgili temel problemlerden biridir. Frekans ofsetleri kullanarak yan lob seviyelerinin bastırılması ve tekrarlayan ana lobların etkinliğinin azaltılması amacıyla çeşitli yöntemler önerilmektedir. Ancak bu yöntemlerde çoğunlukla frekans ofsetlerini basit analitik ifadeler kullanarak seçerler ve elde edilen menzil hüzme şekli üzerinde bir kontrol sunmazlar. Bu tezde yeni bir menzilde gönderme hüzme şekli belirleme yöntemi sunulmuştur. Bu yöntem, tasarım problemini bir teğet uzayına taşıyıp kompleks manifoldlar üzerinden optimizasyon yaparak çözmektedir. Gönderme anten elemanlarına uygulanan genlik katsayıları ve radarların etkinlik menzilleri sunulan yöntemde kullanılmaktadır. Bu yöntem kullanılarak menzildeki gönderme hüzme şekli için sınırlamalar kolayca tanımlanıp daha efektif bir tasarım süreci gerçeklenebilir. Sunulan yöntemin menzil hüzme şekillerinde hüzme genişliği ve yan lob seviyelerini önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermek adına birçok simülasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency diverse array multiple-input multiple-output (FDA-MIMO) radar can produce time-stationary range-angle dependent beampattern. The problem with these beampatterns is the repeating lobes in the angle-range domain. Different methods are proposed to obtain better beampattern in terms of grating lobe and sidelobe suppression by using frequency offsets. However, these methods mostly choose the frequency offsets using an analytic expression and do not offer a control on the resulting range beampattern. In this paper, a new method for transmit beampattern design in range is presented. This method transfers the design problem into a tangential space and solves the problem using complex manifolds through an optimization procedure. The proposed approach considers amplitude tapering in the transmitter antenna elements and the practical instrumented range of the radar. Range beampattern constraints can be defined conveniently leading to an effective design process. Several simulations are done to show that the proposed method can significantly improve the beamwidth and sidelobe level in range patterns.