Investigating Reynolds number effects in hydrofoil dimensioning a case study: KAAN-19 coast guard boat
Hidrofolyo boyutlandırmasında Reynolds sayısı etkilerinin araştırılması bir vaka çalışması: KAAN-19 sahil güvenlik botu
  1. Tez No: 847055
  2. Yazar: TUNÇ ALP BİLGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sahil Güvenlik botları, özellikle Ege Denizi'nde faaliyet gösterenler, gelişmiş performans ve operasyonel kabiliyetlere ihtiyaç duymaktadır. Hidrofolyoların KAAN-19 gibi gemilere uygulanması, gövde verimliliğini artırmak için pratik bir yaklaşımdır. Literatürde hidrofolyo kullanımına ilişkin sınırlı sayıda araştırma bulunduğundan, teknelerde hidrofolyo kullanımına ilişkin bir araştırma yapılması kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmada, çeşitli hidrofolyo boyutlarının ve profillerinin kaldırma ve sürüklenme katsayıları üzerindeki etkisi ANSYS Fluent kullanılarak araştırılmıştır. Bunu takiben, farklı Reynolds Sayılarının hidrofolyo boyutlandırması üzerindeki etkisini belirlemek için sayısal analiz gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, farklı Reynolds Sayıları kullanılarak farklı hücum açıları için kavitasyon oluşup oluşmadığını belirlemek için hesaplamalar yapılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, 10 derecelik hücum açısına sahip NACA 0012 profilinin Cl/Cd oranı açısından en verimli durum olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, sonuçlar yüksek Reynolds sayıları durumunda açıklık uzunluğunda bir azalma gözlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Coast Guard boats, particularly those operating in the Aegean Sea, require enhanced performance and operational capabilities. The application of hydrofoils to vessels such as the KAAN-19 is a practical approach to improving hull efficiency. It is critical to carry out research on hydrofoil usage on boats since there is limited research available in the literature. The effect of various hydrofoil dimensions and profiles on lift and drag coefficients is investigated using ANSYS Fluent in this study. Following this, numerical analysis carried out to determine the effect of different Reynolds Numbers on hydrofoil dimensioning. Then, calculations are performed to determine whether cavitation occurs or not using different Reynolds numbers for different Angle of Attacks. The findings of this research stated that the NACA 0012 profile having a 10-degree angle of attack is the most efficient case in terms of Cl/Cd ratio. Also, the results showed that in the case of high Reynolds numbers a decrease is observed in span length.