Yapısal ve manyetik faz geçişlerinin Fe-tabanlı alaşımlar için incelenmesi
The Investigation of the structural and magnetic phase transitions for Fe-based alloys
- Tez No: 84706
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
43 ÖZET YAPISAL VE MANYETİK FAZ GEÇİŞLERİNİN Fe-TABANLI ALAŞIMLAR İÇİN İNCELENMESİ Bu çalışmada, manyetik olarak uyarılan metal veya alaşımlarda birinci mertebeden oluşan faz dönüşümüne eşlik eden atomik düzlemlerin zorlanması ve mıknatıslanmayı içeren bir Landau-Ginzburg serbest enerji seri açılımı yazıldı. Elde edilen ifade mıknatıslanma ve düzen parametrelerine göre minimize edildi. Fe-tabanlı alaşımlar için geliştirilen bu model Fe-30Pd alaşımına uygulandı. Bu alaşımla ilgili daha önceleri deneysel verilerden belirlenen elastik sabiti ve manyeto- elastik bağlantı katsayıları kullanılarak, B,[^(e,2-e22) (2M32 -M,2 -M22)-^e,e2{M? -M22)] ifadesi hesaplandı. Hesaplanan B3 değeri dikkate alınarak Fe-30Pd alaşımı için mıknatıslanmanın sıcaklığa göre değişimi elde edilmiştir. Diğer taraftan bu çalışmada mıknatıslanma doğrultusunun değiştiği T^ sıcaklığının önceki hesaplamalara göre farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE STRUCTURAL AND MAGNETIC PHASE TRANSITIONS FORFe-BASED ALLOYS In this study, a series for the Landau-Ginzburg free energy associated with the first order phase transition occured in the metals and alloys driven magnetically was written and minimized with respect to the structural order parameter and magnetization of the sample. This model developed for Fe-based alloys was applied to Fe-30Pd alloy. Using elastical and magneto-elastic coupling constants related with this alloy, the value of the expression B3[- (e,2 - e22) (2M32 -M2 -M22) - -^=e1e2(M12 -M22)] could be 12 2-y3 determined. Taking into account the parameter B2 that is different from zero, the variations of the magnetization and order parameters with respect to the temperature were investigated for the Fe-30Pd alloy. On the other hand, in our study, it was concluded that the spin-reorientation temperature, T^, was different rather from that of previous calculation.