Kahramanmaraş İli Merkez İlçesi dağ ve orman köyleri tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of agricultural enterprises in mountanious and the forest villages of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 84705
  2. Yazar: METİN GÖKSEL AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI OZ Bu araştırmada, Kahramanmaraş İli Merkez İlçesi dağ ve orman köylerindeki tarım işletmelerinin 1996-1997 üretim yılı ekonomik yapıları ile yıllık faaliyet sonuçları incelenmiştir. İncelenen işletmelerde ortalama arazi genişliği 28.89 dekar, ortalama çiftçi ailesi nüfusu 7.03, okuma yazma oranı ise % 84.56' dır. Yöredeki işletmelerde sermaye unsurlarının nitelik ve miktar olarak yetersiz olması, işletmelerde ekstansif bir üretim sisteminin uygulandığını göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre, dekara düşen işletme başarı ölçülerinin işletme büyüklüğü ile ters orantılı olduğu, işletme sonuçlan ve rantabilite faktörleri açısından küçük işletmelerin daha verimli çalıştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, economic structures and yearly results of agricultural enterprises in mountainous and the forest villages of Kahramanmaraş were investigated in 1996- 1 997 production year. In the investigated enterprises average land size, average population for of farm holdings and literate ratio were 28.9 decares, 7.03 people, and 84.56 % respectively. In the enterprises in the region, insufficiency in capital components from the quality and quantity points of view showed that extensive production system was applied. It was determined that there was a inverse proportion between size of enterprises and succes values of enterprises per decare, and small enterprises operated more productive from results of enterprises and rantability factors points of view.