Arf sayısal yarıgruplarının katlılığının RF-matrisleri ile incelenmesi
Multiplicity of Arf numerical semigroups investigation with RF-matrices
  1. Tez No: 847091
  2. Yazar: GÜLŞAH BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada sayısal yarıgruplar ve Arf sayısal yarıgruplar ile ilgili temel bilgilere yer verilmiştir. Arf sayısal yarıgruplarının iletkenler yardımıyla nasıl elde edildiği incelenmiştir. Katlılığı 10'a kadar olan Arf sayısal yarıgruplarını iletkenler ile elde edebilmek için gerekli önermeler verilmiştir. Elde edilen Arf sayısal yarıgrupların RF-matrisleri bulunmuştur. Bulunan bu RF-matrisleri satır vektörlerine ayrılarak Arf sayısal yarıgrupların ideallerinin üreteç kümeleri elde edilmiştir. Yapılan bütün bu çalışmalar GAP programı ve kodlarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, basic information about numerical semigroups and Arf numerical semigroups is given. It is examined how Arf numerical semigroups are obtained with the help of conductors. The necessary propositions for obtaining Arf numerical semigroups with multiplicity up to 10 with conductors are given. RF-matrices of the obtained Arf numerical semigroups are found. By decomposing these RF-matrices into row vectors, generator sets of ideals of Arf numerical semigroups were obtained. All these studies were supported by GAP program and codes.