Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerine hayvan üreticilerin bakış açısı: Elbistan tarıma dayalı besi ihtisas organize sanayi bölgesi örneği
Farmers perspective to specialized organized industrial zones based on agriculture: Example of Elbistan organized industrial zone specialized on fattling
  1. Tez No: 847105
  2. Yazar: MÜBERRA NAZİFE EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde kurulacak olan Elbistan Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin bölgeye sağlayacağı yararlar ve hayvancılık yapan işletmelerin beklentilerinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde bulunan Hayvan Bilgi Sistemine (HAYBİS) kayıtlı işletmeler arasından gayeli örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olan 112 işletme ile 2022 Ekim ve Kasım aylarında yüz yüze yapılan anket çalışmaları oluşturmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, 5'likert ölçeği ve ki kare analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre üreticilerin %96,4'ününerkek, %66'sının ortaokul veya lise mezunu ve yaş ortalamalarının 45,2 olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin yıllık tarımsal gelir ortalamaları 337500 TL, yıllık tarım dışı gelir ortalamaları 104919 TL olduğu saptanmıştır. İncelenen işletmelerde besi başlangıç ağırlığı ortalaması 267,9 kg, besi sonu canlı ağırlık ortalaması 629,2 kg, besi süresi ortalaması 11,8 ay, besi aylık canlı ağırlık artışı ortalaması 0,9 kg, besi sonu karkas ağırlığı ortalaması 307,6 kg olarak tespit edilmiştir. Analiz sonucunda eğitim durumu ile Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesine girme istekliliği arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca üreticilerin%73,2'sinin besi hayvancılığından memnun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Besi hayvancılığının bir zorunluluk olarak değil gereklilik olarak devam ettirilmesini sağlayacak politikaların geliştirilerek uygulanabilirliğinin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the benefits of the Elbistan Agriculture-Based Fattening Specialized Organized Industrial Zone, which will be established in Elbistan district of Kahramanmaraş province, and the expectations of livestock enterprises. The material of the research consists of face-to-face surveys conducted in October and November 2022 with 112 businesses determined by purposeful sampling method among the businesses registered to the Animal Information System (HAYBİS) in Elbistan district of Kahramanmaraş province. Descriptive statistics, 5-point scale and chi-square analysis were used to analyze the data. According to the results of the research, it was determined that 96.4% of the producers were male, 66% were secondary school or high school graduates and their average age was 45.18.It was determined that the annual agricultural income average of the producers was 337500 TL, and the annual non-agricultural income average was 104919 TL. In the enterprises examined, the average starting weight of fattening was 267.9 kg, the average live weight at the end of fattening was 629.2 kg, the average fattening period was 11.8 months, the average fattening live weight gain was 0.9 kg, and the average carcass weight at the end of fattening was 307.6 kg. has been made. As a result of the analysis, it was determined that there was no significant relationship between educational status and willingness to enter the Agricultural Livestock Specialized Organized Industrial Zone. It was also concluded that 73.2% of the producers were not satisfied with livestock farming. It is necessary to develop and ensure the applicability of policies that will ensure that livestock farming continues as a necessity rather than an obligation