Kurutulmuş Besni üzümlerinde pestisit kalıntı düzeylerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Studies on the determination of pesticide residual levels in dried Besni grapes
- Tez No: 847156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK BALKAN, PROF. DR. KENAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yapılan bu çalışmada Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman ili Besni ve Gölbaşı ilçelerinde yetiştirilen ve kurutulan üzüm numunelerindeki pestisit kalıntılarının saptanması amaçlanmıştır. Metot doğrulama çalışmalarında doğrusallık, tespit limiti (LOD), ölçüm limiti (LOQ), gerialım, kesinlik (tekrarlanabilirlik, laboratuvar içi tekrarüretilebilirlik), ölçüm belirsizliği parametrelerine ilişkin çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar SANTE/11312/2021 dökümanında bildirilen şartları sağlamıştır. Örnekler QuEChERS yöntemi ile ekstrakte edilmiş, LC-MS/MS cihazında kromatografik analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerde, üzüm numuneleri içerisinde 260 adet pestisit etken maddesi araştırılmıştır. Çalışmada 100 adet kuru üzüm numunesinin 95'inde en az bir pestisit kalıntısı tespit edilmiştir. Bu numunelerin 42'sinde 1, 53'ünde ise 2 ve üzeri pestisit kalıntısı bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre üzüm numunelerinde 8 farklı pestisit etken maddesi tespit edilmiştir. Cypermethrin, indoxacarb ve malathion insektisit grubundan, boscalid, flubendiamide, fluopyram, pyrimethanil ve spiroxamine ise fungisit grubundan etken maddelerdir. Tespit edilen 200 pestisit kalıntı değerinin tamamı LOQ (Hesaplama Limiti) ve MRL (Maksimum Kalıntı Limitleri) arasında bulunmuştur. MRL üzerinde herhangi bir kalıntı değeri tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine pesticide residues in dried grape samples in the Besni and Gölbaşı districts of Adıyaman province in the Southeastern Anatolia region of Turkey. Linearity, limit of detection (LOD), limit of measurement (LOQ), recovery, precision (repeatability, in-laboratory reproducibility), and measurement uncertainty parameters were performed in method validation studies. The results obtained met the conditions reported in the document SANTE/11312/2021. A total of 260 different pesticide active substances were examined in this study. Out of 100 samples in the study, at least one pesticide residue was detected in 95 of them. This indicates that the majority of the samples contained pesticide residues. Among these samples, 42 had 1 pesticide residue, while 53 had 2 or more pesticide residues. Cypermethrin, indoxacarb, and malathion are active ingredients from the insecticide group, while boscalid, flubendiamide, fluopyram, pyrimethanil, and spiroxamine are from the fungicide group. All the identified 200 pesticide residue values were within the LOQ (Limit of Quantification) and MRL (Maximum Residue Level) limits. No residue value exceeding MRL was detected. According to the analysis results, eight different pesticides were identified in the samples.