Alzheimer hastalarında tükürük kortizol düzeyinin tanısal değeri ve davranışsal semptomlarla ilişkisi
Diagnostic value of salivary cortisol level i̇n alzhei̇mer's di̇sease and it's relation to behavioral symptoms
- Tez No: 847165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Alzheimer hastalığının hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksende bozulmaya neden olduğu ve bunun hastalığın davranışsal belirtileri ile ilişkili olabileceği tartışılmaktadır. Bu çalışmada Alzheimer hastalığı(AH) olan bireylerde tükürük kortizol düzeyi benzer yaş grubunda subjektif bellek yakınması olan kişiler ve sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılmış ve kortizol düzeylerinin AH tanısında bir belirteç olarak kullanıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Ayrıca tükürük kortizol düzeyinin AH'da davranışsal semptomlarla ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmaprospektif, kesitsel, vaka kontrollü bir çalışma olup örneklem 3 grup olarak tasarlanmıştır. Bu 3 grup Alzheimer hastalığı tanısı olan bireyler, 60 yaş üstü unutkanlık şikâyeti ile nöroloji polikliniğine başvuran kişiler ve benzer yaş grubunda belirgin unutkanlık şikayeti olmayan sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır. Katılımcılardan sabah 08:00 ve akşam 16:00'da 2 kere tükürük örneği alınıp, kortizol düzeyleri çalışılmıştır. Tüm katılımcılar kognitif ve psikiyatrik semptomlar açısından değerlendirilmiştir. Alzheimer hasta grubuna davranışsal semptomları değerlendirmek için Nöropsikiyatrik envanter uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:Alzheimer'sdisease is associated with a dysregulation in the axis of hypothalamic –pituitary adrenal, thus it is linked with the pathophysiology of AD and neuropsychological abnormalities.In this study, the salivary cortisol levels of individuals with Alzheimer's disease (AD) were compared in the similar age group with subjective memory complaints and healthy control group and it was investigated whether cortisol levels can be used as a marker in the diagnosis of AD. In addition, the relationship of salivary cortisol level with behavioral symptoms in AD was investigated. Materials (Patients) And Methods: This study is a prospective, cross-sectional, case-controlled study and the sample was designed in 3 groups. These 3 groups consist of individuals diagnosed with Alzheimer's disease, people over 60 years old who applied to the neurology policlinic with complaints of memory, and a healthy control group in the similar age group without significant memory complaints. Saliva samples were taken from the participants twice at 08:00 in the morning and 16:00 in the evening and their cortisol levels were studied. All participants were evaluated in terms of cognitive and psychiatric symptoms. Neuropsychiatric inventory was applied to the Alzheimer's patient group to evaluate behavioral symptoms.