Mandalina (Citrus reticula) kabuğundan elde edilen uçucu yağın bazı balık patojenlerine karşı antibakteriyal aktivitesi
Antibacterial activity of essential oil obtained from mandarin (Citrus reticula) peel against some fish pathogens
- Tez No: 847166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Balık patojenlerinin geleneksel tedavilere karşı artan direnci, araştırmacıları, çevreye daha az zararlı ürünler bulmak amacıyla, bitkilerin uçucu yağları (EOs) gibi doğal kaynakların antimikrobiyal özelliklerini araştırmaya yöneltmiştir. Uçucu yağlar sahip oldukları kimyasal bileşenlerden dolayı patojenik mikroorganizmalar üzerinde inhibe edici etkiye sahiptirler. Uçucu yağların sahip oldukları kimyasal bileşenler türe, coğrafik dağılıma ve toprak özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada mandalina (Citrus reticula) kabuğundan elde edilen uçucu yağların farklı konsantrasyonlarda (1000, 500, 250, 125, 62.5, 31.25, 15.62 and 7.8 μL mL-1), balık patojenlerinden; Yersinia ruckeri, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida, Aeromonas sobria, Edwardsiella tarda, Listonella anguillarum ve Lactococcus garvieae suşlarına karşı in vitro antibakteriyel etkisi disk düfüzyon yöntemi ve minimun inhibisyon konsantrasyonu MİK testi ile belirlenmiştir. Mandalina kabuğundan elde edilen uçucu yağ hidro distilasyon yöntemiyle, uçucu yağın kimyasal içeriği ise gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) ile analiz edilmiştir. Uçucu yağda on sekiz farklı bileşen tespit edilmiş ve ana bileşen %81,89 α-Limonene olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, mandalina kabuğundan elde edilen uçucu yağın en etkili olduğu patojenin Y. ruckeri olduğu ve sırasıyla, L. anguillarum, A. sobria, E. tarda, A. hydrophila, A. salmonicida ve L. garvieae' nın takip ettiği tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında mandalina kabuğundan elde edilen yağın antibakteriyel özelliğe sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing resistance of fish pathogens to conventional treatments has led researchers to investigate the antimicrobial properties of natural resources such as essential oils of plants (EOs) in order to find products that are less harmful to the environment. Essential oils have an inhibitory effect on pathogenic microorganisms due to their chemical components. The chemical components of essential oils vary according to species, geographical distribution and soil characteristics. The aim of this study was to determine the effect of different concentrations of mandarin (Citrus reticula) peel oil (1000, 500, 250, 125, 62.5, 31.25, 15.62 and 7.8 μL mL-1), against bacterial fish pathogens; Yersinia ruckeri, Aeromonas hydrophila, Aeromonas salmonicida, Aeromonas sobria, Edwardsiella tarda, Listonella anguillarum and Lactococcus garvieae . The chemical composition of the essential oil obtained from the peels, was analyzed by Gas chromatography–mass spectrometry (GC-MS). Eighteen components were identified in the mandarin essential oils and the main major component is α-Limonene (81.89 %). Essential oil derived from mandarin peel was applied against the bacteria using the disc diffusion and micro dilution method under in vitro conditions. As a result of this study, the mandarin peel essential oil significantly inhibited the growth of Y. ruckeri then, it follows L. anguillarum, A. sobria, E. tarda, A. hydrophila, A. salmonicida and L. garvieae. The results showed that the oil obtained from the mandarin peel induced antibacterial properties aganist fish patogens.