Neurological signatures of concentration: Eeg insights into alpha and beta bands activity among individuals with smoking addiction
Konsantrasyonun nörolojik imzaları: Sigara bağımlılığı olan bireyler arasında alfa ve beta bandı aktivitesine eeg bakış açıları
- Tez No: 847167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
This study investigates the complex relationship between smoking addiction and its impact on neural oscillations and cognitive functions. Through the utilization of EEG analysis and the administration of the Stroop test, the research aims to uncover the effects of smoking on brain activity and cognitive performance. Built upon a comprehensive literature review, the study identifies gaps in understanding the connections between smoking habits and their consequences on neural dynamics and cognitive processes. Methodologically, the study integrates EEG analyses and cognitive assessments to explore nuanced variations among groups of smokers and non-smokers. The empirical findings reveal notable disparities, particularly in alpha and beta band activities. It might be suggested that alpha and beta band activities have exhibited significant differences in terms of Stroop test performances applied before smoking (BSST) and after smoking (ASST). Moreover, it has been observed that participants of the BSST group and control group (CST) have performed differently indicating distinct patterns of neural engagement and potential links between smoking and heightened cognitive focus. Additionally, differences in Stroop test outcomes might have shown the potential effects of smoking on cognitive processing in terms of response time, accuracy, and attentional control. The study underscores the need for tailored interventions addressing cognitive alterations associated with nicotine addiction. However, further extensive research involving larger sample sizes under controlled conditions is necessary to validate and substantiate these initial observations comprehensively. These endeavors hold promise in informing the development of more effective smoking cessation strategies by comprehending the neural mechanisms affected by smoking behaviors.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, sigara bağımlılığı ile nöral osilasyonlar ve bilişsel fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi inceliyor. EEG analizi ve Stroop testinin uygulanması yoluyla, araştırma sigaranın beyin aktivitesi ve bilişsel performans üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Kapsamlı bir literatür taramasına dayanarak, çalışma sigara alışkanlıklarının nöral dinamikler ve bilişsel süreçler üzerindeki etkilerini anlama konusundaki bilgi boşluklarını belirliyor. Yöntemsel olarak, araştırma EEG analizlerini ve bilişsel değerlendirmeleri entegre ederek sigara içen ve içmeyen gruplar arasındaki ince farklılıkları araştırmayı amaçlıyor. Araştırmanın deneysel bulguları, özellikle alfa ve beta bant aktivitelerinde belirgin farklılıklar olduğunu gösteriyor. Alfa ve beta bant aktivitelerinin, sigara içmeden önce (BSST) ve sigara içtikten sonra (ASST) uygulanan Stroop testi performansları açısından anlamlı farklılıklar sergilediği öne sürülebilir. Ayrıca, BSST grubu ve kontrol grubu (CST) katılımcılarının farklı performans sergilediği ve sigara içme ile artan bilişsel odak arasında potansiyel bağlantılar olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, Stroop testi sonuçlarının, sigaranın bilişsel işleme üzerindeki etkilerini yanıt süresi, doğruluk ve dikkat kontrolü açısından gösterebileceği belirtilmiştir. Çalışma, nikotin bağımlılığı ile ilişkilendirilen bilişsel değişikliklere yönelik özelleştirilmiş müdahalelerin gerekliliğini vurguluyor. Ancak, bu ilk gözlemleri kapsamlı bir şekilde doğrulamak ve doğrulamak için daha büyük örneklem büyüklükleriyle kontrol koşulları altında daha fazla geniş kapsamlı araştırmalar gereklidir. Bu çabalar, sigara içme davranışları tarafından etkilenen nöral mekanizmaların anlaşılmasını sağlayarak daha etkili sigara bırakma stratejilerinin geliştirilmesine yönelik umut vadeder.