Discard through a foucauldian lens: The case of fisherfolk at Karachi's Korangi coast
Foucauld merceğinden atık: Karaçi'nin Korangi sahilibalıkçıları örneği
  1. Tez No: 847175
  2. Yazar: HIRA YOUSUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ERTÖR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yerli Sind balıkçıları için Hint-Pakistan alt kıtasındaki denizler sömürge öncesi zamanlardan beri bir geçim kaynağıydı. Bu tez, Pakistan'daki sömürge öncesi döneme kadar uzanan ve Karaçi'nin Korangi kasabasında yer alan, adını kasaba boyunca uzanan Korangi Deresi'nden alan iki balıkçı köyünü (Ibrahim Hyderi ve Rehri Goth) incelemektedir. Son on yılda Korangi kıyı şeridi, kar amacıyla satmak için mangrov ağaçlarını kesen kereste mafyası nedeniyle yozlaştı. Endüstri ve belediye yetkilileri tarafından katı atıkların boşaltılmasının Korangi sahilinde rutin bir uygulama oluşu da durumu kötüleştiren bir etken. Politikacıları, polisi ve en önemlisi arazi geliştiricilerini içeren arsa mafyası, Karaçi'deki çöp boşaltma ve arazi gaspında aktif bir oyuncu ve 2005'ten bu yana sıkıştırılmış, ağırlıklı çöpleri kullanarak Karaçi denizlerindeki arazilere el koyuyor. Bu tez, yoğun göç, nüfus değişiklikleri ve atık dökümü nedeniyle balıkçıların denizle olan ilişkisinin nasıl değiştiği sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bunun için kalkınmanın ve bununla ilişkili tepeden inme“yeşil”veya“temizlik”odaklı söylemlerin; mülksüzleştirme, temizlik söylemi ve sürekli değişen yasallık tanımları vasıtasıyla“ötekileştirilen”Karaçi balıkçılarına karşı şiddet yoluyla nasıl sürdürüldüğünü analiz etmektedir. Bu tez, karşı çıkan balıkçılar ülkenin bekası söylemleri ile çeşitli kurumlar tarafından baskılanırken, gücün kıyıdaki atıklar yoluyla nasıl tezahür ettiğini ve balıkçıların haklarından nasıl mahrum bırakıldıklarını incelemek için, Foucault'cu atık çalışmaları merceğini kullanıyor. Bu yolla tez, Karaçi'nin dışlanmış nüfuslarının merkezi hükümet ve belediye yönetim kurumları tarafından nasıl yok sayıldığını inceliyor.
Özet (Çeviri)
Indigenous Sindhi fisherfolk have used the sea as their means of livelihood since before colonial times in the Indo-Pakistan subcontinent. This thesis studies two fishing villages (Ibrahim Hyderi and Rehri Goth) dating back to the pre-colonial era in Pakistan, located in Karachi's Korangi district—named for the Korangi Creek that runs along it. Over the last decade, Korangi's coastline has deteriorated due to the timber mafia, which cuts down its mangroves to sell for profit. Solid waste dumping by industries and municipal authorities is also routine at the Korangi coast. The land mafia— which includes politicians, police, and, most importantly, land developers—is an active player in the garbage dumping and land grabbing in Karachi, and since 2005 have been reclaiming land from Karachi's seas through the use of compacted, weighted garbage. This thesis aims to answer how the fisherfolk's relationship with the sea has changed due to heavy migration, population changes, and material discard. It analyzes how development and its associated top-down“green”or sanitation-focused discourses are sustained through violence against Karachi's fisherfolk, who are“Othered”through dispossession of their land, narratives of cleanliness, and consistently changing definitions of legality. This thesis uses a Foucauldian discard studies lens to view how power manifests in disposal at the coast, dispossessing fisherfolk of their rights, while a narrative of“greater good”is upheld by the institutions repressing dissenting fisherfolk. It studies how Karachi's marginalized populations are discarded by the central and municipal governance institutions.