Monochrome image data compression using BTC and DCT coding techniques
  1. Tez No: 6867
  2. Yazar: AYKUT BULTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK D. YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET ÖBEK DÜZLEME KODLAMÂSI (BTC) VE AYRIK KOSINÜS DÖNÜŞÜMÜ (DCT) KODLAMÂSI KULLANILARAK GRİ TONLU GÖRÜNTÜ BİLGİSİNİN SIKIŞTIRILMASI BÜLTAN, Aykut Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh, Ortadoğu Teknik üniversitesi, Ankara Tea Yöneticisi : Doç. Dr. Melek D. YÜCEL Şubat 1989, 121 sayfa Bu tezde, öbek düzleme kodlamasi (BTC) ve ayrık kosinüs dönüşümü kodlamasi yöntemleri açıklanmış ve bu yöntemlerin başarımları iki örnek resim üzerinde denenmiştir. Bu yöntemler, görüntü bilgisini sıkıştırarak bilgi hızlarını azaltmakta ve daha etkili gönderme kanalı kullanımını sağlamaktadır. BTC yöntemi kullanıldığında görüntü öbeklere bölünmekte ve her öbek olası iki değerden birine nicemlenmektedir., Nicemleyicinin çıkış değerleri, öbeklerin ilk iki veya ilk üç momenti korunacak şekilde seçilmektedir. DCT kodlama yöntemi resmin önce dönüşümünü alır, daha sonra en düşük sıklıktaki veya en büyük mutlak değere sahip dönüşüm terimlerini seçer ve seçilen terimleri nicemler.Tekniklerin başarım ölçütü olarak ortalama yanılgının karesi, ortalama yanılgının mutlak değeri, sinyalin gürültüye oranı ve bilgi hısı kullanılmıştır. İşlenmiş resimler için ösnel yorumlar da yapılmıştır. Anahtar söacükler görüntü sıkıştırması, Öbek düşleme kodlamaeı, ayrık koslnüe dönüşümü kodlaması. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONOCHROME IMAGE DATA COMPRESSION USING BTC AND DOT CODING TECHNIQUES BULTAN, Aykut M. S in Electrical and Electronics Eng. Middle East Technical University, Ankara Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Melek D. YÜCEL February İ939, 121 pages In this thesis, Block Truncation Coding (BTC) and Discrete Cosine Transform (DCT) image coding techniques are described and performance of the techniques are evaluated for two example images. These techniques, compress image data in order to achieve lower data rates for efficient transmission channel utilisation. In BTC technique, image is divided into blocks and each block is then quantised into one of two possible values. Representative levels of the quantiser are found by preserving the first two or three moments of the blocks. On the other hand, DCT coding methods, take the two dimensional transform over image blocks first j and then select some of the transform coefficients and discard mothers. Selection of the coefficients are done either by selecting the coefficients inside a rectangular aone or by selecting the coefficients with largest magnitudes. Performance of the techniques are evaluated using mean square and absolute error measures, signal to noise ratio values and data rates. Subjective comments are included for various processed images. Key words." image data compression,. block truncation coding, discrete cosine transform coding. IV