Alüminyum alaşımlarının ekstrüzyon yöntemiyle üretiminde ekstrüzyon hızı ve sıcaklığın malzemenin mekanik ve metalurjik özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of extrusion speed and temperature on the mechanical and metallurgical properties of aluminum alloys in extrusion manufacturing
  1. Tez No: 847194
  2. Yazar: ÖZDEN ALPEREN ÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, günümüzde pek çok alanda kullanılmakta olan iki farklı alüminyum alaşımının ekstrüzyon yöntemiyle farklı hız ve farklı sıcaklık parametreleri altındaki üretimlerinde mekanik ve metalürjik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada DC döküm yöntemi ile dökülen AA6061 ve AA6063 alaşımları, malzemede hem yüzey kalitesini, hem de mekanik özellik değerlerini artırmak ve tanelerin homojen dağılımını sağlamak amacıyla ekstrüzyon öncesinde homojenizasyon ısıl işlemine maruz bırakılmıştır. Ekstrüzyon üretim metoduyla üretilen numunelere ayrıca yapay yaşlandırma işlemi de uygulanmıştır. Test numunelerine sertlik ve çekme deneyleri, makro ve mikro boyutta yapı incelemeleri SEM ve EDS yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Sertlik sonuçları, akma ve çekme gerilmeleri mukayese edilerek değiştirilen parametrelerin alüminyum profil üzerindeki mekanik ve metalürjik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different casting speeds and temperatures on the mechanical and metallurgical properties of two different aluminum alloys commonly used in various fields were investigated. Aluminum alloys 6061 and 6063 were cast using the DC casting method. After the casting process, the material was subjected to a homogenization heat treatment to ensure the uniformity of particle distribution. Artificial aging treatment was applied to the samples produced by the extrusion production method. Sample preparations were carried out according to the standards. Hardness and tensile tests were performed on the obtained samples. Macro and microstructural examinations were conducted using SEM and EDS methods. The hardness results were compared with yield and tensile stresses to analyze the mechanical and metallurgical effects of the modified parameters on the aluminum profiles.