Giresun derelerinden izole edilen alglerin antibakteriyel ve bazı bitki patojenlerine karşı antifungal etkisinin araştırılması
Investigation of antifungal effects against some plant pathogens and antibacterial effect of algae isolated from Giresun streams
- Tez No: 847195
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Giresun ilindeki Aksu, Batlama ve Büyükgüre Dereler'inden alınan su örneklerinden alglerin izolasyonu yapılmıştır. Saf olarak elde edilen 5 alg türü (A1, A2, A3, B3 ve BG2) mikroskobik morfolojilerine göre incelenmiş ve moleküler karakterizasyonları yapılmıştır. 5 alg türünün sekans verileri incelendiğinde 4 tür için tanımlama yapılabilmiştir. Elde edilen verilere göre 5 alg türünün de Chlorophyta üyesi olduğu tespit edilmiştir. A1 türü Chlorococcum hypnosporum, A3 türü Chlorella vulgaris, B3 türü Chlorolilaea pamvotia ve BG2 türü Desmodesmus opoliensis olarak tanımlanmıştır. Tez çalışmasının moleküler karakterizasyonu sonucunda Türkiye algal florasında daha önce tespit edilemeyen Chlorolilaea pamvotia türü teşhis edilmiştir. İzolasyonu yapılan 5 alg türü uygun koşullarda çoğaltılmış, farklı dozlarda hazırlanan aseton, etanol ve metanol ekstraktlarının Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Bacillus subtilis (ATCC 6051), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus faecalis(ATCC 29212), Salmonella typhimurium (ATCC 14028) üzerine antibakteriyel, Aspergillus niger, Fusarium culmorum, Fusarium subglutinans, Fusarium graminearium ve Erysiphe sp. fungusuna karşı antifungal aktivitesi kuyucuk agar metodu ile belirlenmiştir. Zon çaplarına göre alg türleri değerlendirildiğinde Chlorella vulgaris türünün 40 µL /petri aseton ekstraktının B. subtilis türüne karşı en iyi etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca izole edilen alg türlerinden sadece C. vulgaris'in 40 µL/petri metanol ekstraktının A. niger'e karşı antifungal aktivitesinin olduğu, diğer bitki patojenlerine karşı herhangi bir antifungal aktivitesinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from Aksu, Batlama, and Büyükgüre Streams in Giresun. Algae were isolated from these samples. Five pure algae species (A1, A2, A3, B3, and BG2) were examined based on their microscopic morphology, and molecular characterizations were performed. According to the obtained data, it has been determined that all five algae species belong to Chlorophyta. Species A1 was identified as Chlorococcum hypnosporum, A3 as Chlorella vulgaris, B3 as Chlorolilaea pamvotia, and BG2 as Desmodesmus opoliensis. As a result of molecular characterization, the species Chlorolilaea pamvotia, which has not been observed before in the algal flora of Turkey, was identified.The isolated five algal species were cultivated on BG11 and Allen media under appropriate conditions, and acetone, ethanol, and methanol extracts prepared at different doses were used for antibacterial activity against Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Bacillus subtilis (ATCC 6051), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Salmonella typhimurium (ATCC 14028), and antifungal activity against Aspergillus niger, Fusarium culmorum, Fusarium subglutinans, Fusarium graminearium, and Erysiphe sp. The antimicrobial activity was determined by the well agar method. When algal species were evaluated based on zone diameters, it was found that the 40 µL/petri acetone extract of C. vulgaris had the most significant effect against B. subtilis. Additionally, it was determined that only the 40 µL/petri methanol extract of C. vulgaris exhibited antifungal activity against A. niger, while it did not show any antifungal activity against other plant pathogens.