Turizmde artırılmış gerçeklik teknolojisi lisansüstü tez ve makaleler üzerine bibliyometrik bir analiz
Augmented reality technology in tourisma bibliometric analysis on postgraduate theses and articles
  1. Tez No: 847202
  2. Yazar: ROVSHAN NAGHİZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YÜCEL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Turizm endüstrisinde teknolojinin kullanımı, turistleri çekmede, destinasyonlar ve işletmeler arasında rekabet yaratmada önemli bir role sahiptir. Günümüzün teknolojik gelişmelerinden biri de sürekli genişleyen uygulama alanı ile“Artırılmış gerçeklik”tir. Artırılmış gerçeklik kavramı, 90'lı yılların sonlarına doğru sanal gerçeklik ve bilgisayar teknolojisinin yeni bir alanı olarak ortaya çıkmış ve daha geniş bir alana yayılmıştır. AR, gerçek nesneler üzerine yerleştirilmiş sanal nesneleri ifade eder. Günümüzün teknolojik gelişmelerinden biri olan artırılmış gerçekliğin son dönemlerde turizmde yaygınlaşması sonucunda turizmde artırılmış gerçeklik ile ilgili çalışmaların alanyazında arttığı gözlemlenmektedir. Günümüzde giderek artan bibliyometrik çalışmalar ışığında“turizmde artırılmış gerçeklik”konusunun güncel ve önemli olması da çalışmanın yapılmasında önemli rol oynamıştır. Araştırma geçmişten günümüze turizmde AR kullanımını ele alan çalışmaların nasıl bir seyir izlediğini belirlemek amacıyla gerçekleşmiştir. Çalışmada ulusal ve uluslararası alanyazında“turizmde artırılmış gerçeklik teknolojisi”olgusunu ele alan çalışmaların (makale, tez) belirlenmiş kriterler doğrultusunda bibliyometrik profilinin çıkartılması amaçlanmaktadır. Çalışma evrenini Ulusal Tez Merkezi, DergiPark ve Web of Science veri tabanlarında turizm bilim alanıyla ilgili 2022 yılına kadar yapılan tez ve makaleler oluşturmaktadır. İncelenen tez ve makalelerin aranmasında kullanılan anahtar kelimeler yapılan literatür taraması sonucu belirlenmiş olup alandaki uzman ve akademisyenlerin onayı ile seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilization of technology in the tourism industry plays a pivotal role in attracting tourists and fostering competition among destinations and businesses. One of the current technological advancements with an ever-expanding scope is“Augmented Reality”(AR). The concept of augmented reality emerged towards the late 90s as a new domain of virtual reality and computer technology, and it has since permeated into a broader spectrum. AR refers to virtual objects overlaid onto real-world objects. The widespread adoption of augmented reality in tourism in recent years has led to an observed increase in studies related to augmented reality in the tourism literature. The growing number of bibliometric studies highlights the contemporary significance of the“augmented reality in tourism”subject, playing a crucial role in motivating this research. The purpose of this study is to construct a bibliometric profile of studies (articles, theses) addressing the phenomenon of“augmented reality technology in tourism”in the national and international academic literature, following predefined criteria. The findings obtained from the bibliometric analysis are expected to contribute to future research in the field of tourism science. The research universe comprises the theses and articles related to tourism science until the year 2022, sourced from the National Thesis Center, DergiPark, and Web of Science databases. The keywords used in the search were determined through a literature review and were selected with the approval of experts and academicians in the field.