Pankreas kanseri olgularında nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, CRP/albumin ve CA19-9 değerlerinin prognostik önemi
The prognostic significance of neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin and CA19-9 values in pancreatic cancer cases
- Tez No: 847201
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERDEM OKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Pankreas kanseri günümüzde en kötü prognozlu kanserler arasında yer almakta, dünyada kansere bağlı ölüm sebeplerinin önemli çoğunluğunu oluşturmaktadır. Hastalığın spesifik belirti vermemesi sebebiyle hastalar genellikle geç tanı almaktadır. Kötü prognozu nedeniyle pankreas kanserinde erken tanı oldukça önem taşımakta, hastalığın seyri ve prognozunu öngörebilecek belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. İnflamatuar hücreler pankreas kanseri karsinogenezinde önemli rol oynamakta, kanser hücrelerinin mikroçevresini oluşturmaktadır. Pankreas kanseri ve diğer kanser türleri için bazı biyobelirteçler tanımlanmıştır ancak bu belirteçlerin pankreas kanseri için prognostik değeri kısıtlıdır ya da uluslararası kabul görmemiştir. Pankreas kanseri için daha kolay uygulanabilir yeni prognostik belirteçler geliştirilmelidir. Bu çalışmada pankreas kanseri tanısı almış hastalarda preoperatif dönemde sistemik inflamatuar yanıtın bir parçası olan nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, CRP/albumin ve CA 19-9 değerlerinin prognoz ile ilişkisi araştırılacaktır. Literatürde pankreas kanserli olgularda nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, CRP/albumin ve CA19-9 değerlerinin hastalığın prognozu hakkında bilgi verdiği saptanmış olup, bizim elimizdeki veriler ile literatürdeki verilerin korele olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlamaktayız. MATERYAL–METOD: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2009-2022 yılları arasında pankreas kanseri tanısı almış, refere edilmiş, takip ve tedavisi yapılan hastaların sayıları, klinik durumları retrospektif olarak değerlendirilerek, literatürde verilen bilgilere göre nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, CRP/albumin ve CA19- 9 değerlerinin prognostik önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: Pancreatic cancer is currently one of the most poorly prognosticated cancers, and it constitutes a significant majority of cancer-related deaths worldwide. Due to the disease's lack of specific symptoms, patients often receive a late diagnosis. Early diagnosis is crucial in pancreatic cancer due to its poor prognosis, and there is a need for biomarkers that can predict the course and prognosis of the disease. Inflammatory cells play an important role in the carcinogenesis of pancreatic cancer, forming the microenvironment of cancer cells. While some biomarkers have been identified for pancreatic cancer and other cancer types, the prognostic value of these biomarkers is limited for pancreatic cancer or not internationally recognized. Therefore, new easily applicable prognostic biomarkers should be developed for pancreatic cancer. In this study, the relationship between neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin, and CA 19-9 values, which are part of the systemic inflammatory response during the preoperative period in patients diagnosed with pancreatic cancer, will be investigated. It has been found in the literature that neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin, and CA19-9 values provide information about the prognosis of pancreatic cancer cases, and we aim to evaluate whether our data is correlated with the literature data. MATERIAL-METHOD: Between 2009 and 2022, the numbers and clinical status of patients diagnosed with pancreatic cancer who were referred, followed up, and treated at the Department of General Surgery, Kocaeli University Faculty of Medicine were retrospectively evaluated. The prognostic significance of neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, CRP/albumin, and CA19-9 values was investigated based on information provided in the literature.