Normal and nano efficacy of some insecticides in the control of batrachedra amydraula meyrirck and determination of economic losses in Al-Anbar
Batrachedra amydraula meyrick'in kontrol edilmesinde bazı böcek ilaçlarının normal ve nano etkinliği ve El-Anbar'daki ekonomik kayıpların belirlenmesi
  1. Tez No: 847222
  2. Yazar: HARITH SALAH SHIHAB SHIHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elde edilen verilere göre, 2022-2021 sezonunda Batrachedra amydraula Meyrick zararlısı ile enfekte olmuş hurma bahçelerinde bir deneme yürütülmüştür. Bu deneyin amacı, zararlının Khistawi hurma türüne verdiği ekonomik zararı belirlemek ve bazı geleneksel ve nano formülasyonlu insektisitlerin zararlıyı ne kadar iyi kontrol ettiğini değerlendirmek olmuştur. Ayrıca, kullanılan insektisitler nanoformülasyonda hazırlanmış ve zararlının erginleri için morfolojik ve kısmi bir sınıflandırma yapılmıştır. Zararlıyı kontrol etmek için oksimatrin ve deltametrin gibi kimyasal insektisitler ve nanoinsektisitler ve Bacillus thuringiensis bakterileri gibi entegre kontrol yöntemleri kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, insektisitlere maruz kalma süresi ile Batrachedra amydraula Meyrick zararlısının ortalama öldürme oranı arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. 14 günlük insektisit maruziyetinden sonra öldürme oranı önemli ölçüde artarak %89,519'a ulaşmıştır. Bu sonuç, 7 gün sonraki maruz kalma süresiyle karşılaştırıldığında önemli bir fark göstermektedir, Çünkü bu süre zarfında öldürme oranı %66,130 olarak kaydedilmiştir. Öte yandan, insektisite maruz kalma süresi 3 gün olduğunda, öldürme oranı ortalama olarak daha düşük olmuş ve %42,949'a ulaşmıştır. İnsektisit uygulanmış Desis 14 gün sonra en yüksek öldürme oranını (%98,46) kaydederken, normal formülasyon uygulanmış Levu insektisite maruz kalma süresi 3 gün olduğunda en düşük öldürme oranını (%25,68) kaydetmiştir. Palmiye ağacının morfolojik özellikleri meyve uzunluğu, meyve ağırlığı ve meyve çapında artış göstermiştir. Nano formülasyonlu Levu insektisit meyve uzunluğunda 3.750 cm, meyve çapında 2.394 cm ve meyve ağırlığında 11.250 gram ile daha yüksek değerler göstermiştir. Bu sonuçlar kontrol sürecinin etkilerini açıkça göstermektedir
Özet (Çeviri)
According to the data obtained, an experiment was conducted in date palm groves infected with the Batrachedra amydraula Meyrick pest during the 2022–2021 season. The objective of this experiment was to determine the economic damage that the pest had caused to the Khistawi species of date palm and to assess how well some conventional and nano-formulated insecticides controlled the pest. In addition, the insecticides used were prepared in nanoformulation, and a morphological and partial classification was made for the adults of the pest. Chemical insecticides such as oxymatrin and deltamethrin and integrated control methods such as nanoinsecticides and Bacillus thuringiensis bacteria were used to control the pest. According to the results of the statistical analysis, there was a significant difference between the duration of exposure to insecticides and the average killing rate of the Batrachedra amydraula Meyrick pest. After 14 days of insecticide exposure, the kill rate increased significantly and reached 89.519%. This shows a significant difference when compared to the exposure time after 7 days, as the kill rate during this period was recorded at 66.130%. On the other hand, when the exposure time to the insecticide was 3 days, the kill rate was lower on average, reaching 42.949%. Desis with insecticide treatment recorded the highest kill rate (98.46%) after 14 days, while Levu with normal formulation recorded the lowest kill rate (25.68%) when the insecticide exposure time was 3 days. The morphological characteristics of the palm tree showed an increase in fruit length, fruit weight, and fruit diameter. Levu insecticide with nano formulation showed higher values of 3.750 cm in fruit length, 2.394 cm in fruit diameter, and 11.250 grams in fruit weight. These results clearly demonstrate the effects of the control process.