Kök ucu rezorbe ve aşırı kuron harabiyeti olan alt çene molar dişlerin, farklı materyaller ile kanal tedavisi ve restorasyonu sonrası sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the mandibular molar teeth with apical root resorption and excessive crown destruction by finite element stres analysis method after root canal treatment and restoration with different materials
  1. Tez No: 847228
  2. Yazar: SERKAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Kanal tedavisi yapılmış dişlerin tedavi sonrası oklüzal kuvvetler altındaki stres dağılımını inceleyerek, doğru materyal seçimine yardımcı olmaktır. Kök ucu rezorbe ve kuron harabiyeti olan dişlerde kullanılan materyallerin stres analizi ile ilgili araştırmalar literatürde yeterince bulunmamaktadır. Bu araştırmamızda, tedavilerde kullanılacak materyallerdeki stres dağılımını inceleyerek, klinisyenlere materyal seçiminde bilgi sağlamayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: İki köklü alt molar dişler ile 5 farklı grup deneyi gerçekleştirdi. Dişlerin kök boyu 14 mm, kuron boyu 7,5 mm ve toplam uzunluk 21,5 mm olarak kabul edildi. Distal kanalların 4 mm rezorbe olduğu varsayıldı. Kontrol Grubu: İşlem görmemiş sağlam dişlerdir. İkinci Grup: Mesial kanallar gütaperka ile doldurulmuş, distal kanalın apikal kısmı 4 mm MTA ile doldurulmuş, kuron ise cam fiber post ve IPS e.max malzemeleri kullanılarak üretilmiştir. Üçüncü Grup: Mesial kanallar gütaperka ile doldurulmuş, distal kanalın apikal kısmı 4 mm Biodentin ile doldurulmuş, kuron ise cam fiber post ve IPS e.max malzemeleri kullanılarak üretilmiştir. Dördüncü Grup: Kanallar MTA ile doldurulmuş ve kuron IPS e.max malzemesinden yapılmış endokuron kullanılmıştır. Beşinci Grup: Kanallar Biodentin ile doldurulmuş ve kuron IPS e.max' den yapılmış endokuron kullanılmıştır. Çalışmada, sonlu elemanlar stres analizi kullanılarak oklüzal yönde uygulanan 100 Newton'luk kuvvetin etkisi incelenmiştir. Bulgular: Fiber post uygulamasının diş dokularında daha az stres birikimine neden olduğu, endokuron yapılan dişlerde kullanılan Biodentin veya MTA'nın, uygulanan kuvvet sonucu oluşan stresi değiştirmediği tespit edilmiştir. Sonuç: Fiber postlar dişlerdeki stresi azaltarak dayanıklılığı artırırken, Biodentin veya MTA'nın stres etkisi sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze stress distribution in materials used in the treatment of teeth with apical resorption and coronal destruction to assist in the proper material selection. There is a lack of sufficient research in the literature regarding stress analysis of materials used in teeth with root apex resorption and coronal damage. In this research, we aim to provide clinicians with information for material selection by examining stress distribution in materials used in treatments. Materials and Methods: An experiment was conducted with two-rooted lower molar teeth in five different groups. The root length of the teeth was assumed to be 14 mm, the crown length was 7.5 mm, and the total length was 21.5 mm. It was assumed that the distal canals were resorbed by 4 mm. Control Group: Intact and untreated healthy teeth. Second Group: Mesial canals filled with gutta-percha, the apical part of the distal canal filled with 4 mm MTA, and the crown was fabricated using glass fiber posts and IPS e.max materials. Third Group: Mesial canals filled with gutta-percha, the apical part of the distal canal filled with 4 mm Biodentine, and the crown was fabricated using glass fiber posts and IPS e.max materials. Fourth Group: Canals filled with MTA, and the crown was made from IPS e.max material with the use of an endocrown. Fifth Group: Canals filled with Biodentine, and the crown was made from IPS e.max material with the use of an endocrown. In the study, the effect of a 100 Newton force applied in the occlusal direction was examined using finite element stress analysis. Results: It has been determined that the application of fiber posts leads to less stress accumulation in dental tissues, and the use of Biodentine or MTA in teeth with endocrowns does not alter the stress generated as a result of the applied force. Conclusion: Fiber posts enhance durability by reducing stress in teeth, whereas Biodentine or MTA have limited stress-reducing effects.