Kök ucu dolgu materyallerinin (amalgam, MTA, IRM, siyanoakrilat, pinler ve super EBA) apikal sızıntılarının boya penetrasyonu ile tespiti
Evaluation of apical mikroleakage of retrograde filling materials(amalgam, MTA, IRM, cyanoacrylate, pins and super EBA) by dye penetration method
  1. Tez No: 164906
  2. Yazar: BAHAR BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Büyük, B., Kök ucu dolgu materyallerinin (amalgam, MTA, IRM, siyanoakrilat, pinler ve Super EBA) apikal sızıntılarının boya penetrasyonu ile tespiti, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti (Diş) Programı Doktora Tezi, Ankara, 2005. Çalışmamızın amacı, ultrasonik ve geleneksel frez tekniği kullanılarak oluşturulan kök ucu kavitelerine, amalgam, super EBA, IRM, MTA, siyanoakrilat ve retrograd pinler yerleştirilerek apikal mikrosızıntılarının lineer boya penetrasyon yöntemiyle değerlendirmektir. 112 adet çekilmiş, üst anterior insan dişi kullanıldı. Step back tekniği ile apikal son eğe 40 numara olacak şekilde genişletilip, lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu. Her kökün apikal 3 mm'lik kısmına, uzun akslarına 90° açıyla rezeksiyon işlemi uygulandı. Dişler önce retrograd preaparasyona göre 2 gruba, sonra her grup, herbirinde 8 diş olacak şekilde 6 alt gruba ayrıldı. Alt grupların herbirine farklı retrograd dolgu materyali (siyanoakrilat, MTA, IRM, super EBA, amalgam ve retrograd pinler) yerleştirildi. Tüm dişler 37°C de %100 nemli ortamda 48 saat bekletildi. Dişlerin sadece apikal uçları açıkta kalacak şekilde tırnak cilası uygulandı. Takiben 72 saat metilen mavisinde bekletildi. Lineer boya penetrasyon ölçümü için dişlere şeffaflaştırma işlemi uygulandı. Şeffaflaştırman tüm dişlerin stereomikroskop altında x40 büyütmede sızıntı ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Büyük, B., Evaluation of apical mikroleakage of retrograde filling materials (amalgam, MTA, IRM, cyanoacrylate, pins and super EBA) by dye penetration method, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Endodontics (Dentistry), Ankara, 2005. The aim of this study was to evaulate the apical microleakage of retrograde filling materials by dye penetration method. In our study, 112, newly extracted, maxillary anterior teeth with mature apices were used. Root canals were prepared by step-back technique up to number #40 master apical file and then they were obturated by using lateral condensation technique. Apical 3 mm of each root was resected with 90°perpendicular to long axis. Teeth were seperated into 2 groups. In the first group, retrograde cavity was performed by round bur. In the second group, ultrasonic tips were used for retrograde preparation. Teeth were separated into 6 (six) subgroups and in each subgroup which have 8 teeth, the retrograde cavities were filled with 6 different retrograde materials (amalgam, MTA, IRM, cyanoacrylate, pins and super EBA). The teeth were incubated in 37° C at 48 hours in %100 humidity. The roots were covered with nail polish except apical tips. The teeth were immersed into the methylene blue for 72 hours. Following the clearing the amount of dye penetration measured linearly. All the cleared roots were examined from the point of leakage under x40 stereomicroscope.