N2 pozitif evre ıııa küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında prognoz ve sağkalıma metastatik lenf nodu sayısı ile metabolik tümör volümü ve total lezyon glikolizi ölçümlerinin etkisi
The effect of metastatic lymph node number, metabolic tumor volume and total lesion glycolysis measurements on prognosis and survival in N2 positive stage iiia non-small cell lung cancer cases
- Tez No: 847238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKINCI ÖZYÜREK, PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında sağkalımı belirlemede ve uygun tedavinin seçilmesinde en önemli prognostik faktör, hastalığın tanı anındaki evresidir. Pozitron Emisyon Tomografi-Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) KHDAK'da evreleme, tedaviye yanıtın değerlendirilmesi ve tümöral hedefin belirlenmesinde temel araç olup çeşitli analizler PET görüntüleme bulgularının bu hastalarda sağkalımı öngördüğünü göstermiştir. Çalışmamızın amacı tek ya da multipl N2 pozitif Evre IIIA KHDAK olgularında tedavi öncesinde çekilen PET-BT'de hesaplanan primer tümör ve metastatik lenf nodlarının boyut, SUVmax, Ortalama SUV (SUVmean), metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikolizi (TLG) ölçümlerinin prognoz ve sağkalım ile ilişkisini değerlendirmek ve bu parametrelerin hasta yönetimine katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmış olup, T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2015- Ocak 2020 tarihleri arasında histopatolojik olarak KHDAK tanısı almış 5625 hastanın verileri taranarak çalışma koşullarına uyan 101 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, komorbid hastalık varlığı) kaydedildi. Primer tümörün patolojik alt grupları ve lokalizasyonu, metastatik lenf nodlarının sayısı ve lokalizasyonu belirlendi. Tanı anındaki PET-BT görüntülerinden primer tümörün ve metastatik lenf nodlarının kısa eksen boyutu, SUVmax, SUVmean, MTV ve TLG değerleri hesaplandı. Bu parametrelerin 2 yıllık sağkalım ile bakılabilen hastalarda da 5 yıllık sağkalım ile ilişkisi değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 26 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma koşullara uyan 101 olgu ile yapıldı. Olguların %87,1'i erkek, %12,9'u kadın cinsiyette idi. Ortalama yaş 66,51±8,86 yıldı. Olguların %32,7'si adenokarsinom, %49,5'i skuamöz hücreli karsinom, %16.8'i NOS ve %1,0'i Adeno+ Skuamöz tipindeydi. 2 yıllık ve 5 yıllık sağkalım analizinde olguların tümör boyutu ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken (p>0,05), tümöre ait MTV, TLG gibi volümetrik ölçümler mortalite görülenlerde daha yüksek saptanmıştı ( p0,05); mortalite görülenlerde bu ölçümlerin, mortalite görülmeyenlerden daha yüksek olması dikkat çekici düzeyde idi. 2 yıllık ve 5 yıllık genel sağkalım analizinde olguların Tüm Vücut MTV ve TLG ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05). 2 ve 5 yıllık progresyonsuz sağkalım (PFS)'a bakıldığında N2 lenf nodunun tek/multipl olma durumuna göre PFS oranları arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptandı ( p0.05). Sonuç: Bu çalışmada opere edilmemiş N2 pozitif Evre IIIA KHDAK hastalarında erken dönemde sağkalımda metastatik N2 lenf nodu boyutu ve metabolik parametrelerinin metastatik lenf nodunun sayısına göre klinik olarak daha prognostik öneme sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The most important prognostic factor in determining survival and choosing appropriate treatment in non-small cell lung cancer (NSCLC) patients is the stage of the disease at diagnosis. Positron Emission Tomography-Computed Tomography (PET-CT) is the main tool for staging, evaluation of response to treatment and tumoral targeting in NSCLC and various analyses have shown that PET imaging findings predict survival in these patients. The aim of our study was to evaluate the correlation of primary tumor and metastatic lymph node size, SUVmax, mean SUV (SUVmean), metabolic tumor volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG) measurements with prognosis and survival and to investigate the contribution of these parameters to management of patient in single or multiple N2 positive Stage IIIA NSCLC patients. Materials and Methods: The study was planned retrospectively. Data of 5625 patients with histopathologically diagnosed NSCLC between January 2015 and January 2020 at Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital, T.C. Health Sciences University, were screened and 101 patients who met the study conditions were included in the study. Demographic characteristics of the patients (age, gender, presence of comorbid diseases) were recorded. Pathological subgroups and localization of the primary tumor, number and localization of metastatic lymph nodes were determined. Short axis length, SUVmax, SUVmean, MTV and TLG values of the primary tumor and metastatic lymph nodes were calculated from PET-CT images at the time of diagnosis. The correlation of these parameters with 2-year survival and also 5-year survival in patients who could be analyzed were evaluated. IBM SPSS Statistics 26 program was used for statistical analyses. Results: The study was conducted with 101 patients who met the conditions. 87.1% of the patients were male and 12.9% were female. The mean age was 66.51±8.86 years. Adenocarcinoma was 32.7%, squamous cell carcinoma 49.5%, NOS 16.8% and Adeno+ Squamous 1.0% of the cases. In the 2-year and 5-year survival analysis, there was no statistically significant difference between the tumor size measurements of the cases (p>0.05), while volumetric measurements such as MTV and TLG were higher in those with mortality (p0.05); it was noteworthy that these measurements were higher in patients with mortality than those without mortality. In the 2-year and 5-year overall survival analysis, a statistically significant difference was found between the Whole Body MTV and TLG measurements (p0.05). When 2 and 5-year progression-free survival (PFS) was analyzed, there was a statistically significant difference between the PFS rates according to whether the N2 lymph node was single/multiple (p0.05). Conclusion: In this study, we found that metastatic N2 lymph node size and metabolic parameters were more clinically prognostic than the number of metastatic lymph nodes in early survival in unoperated N2 positive Stage IIIA NSCLC patients.