Ground improvement using electric arc furnace slag
Elektrik ark cürufu kullanılarak zemin iyileştirilmesi
- Tez No: 847241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA MERAL AKGÜL, PROF. DR. BERNA UNUTMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zemin iyileştirme, inşaat sektöründe düşük taşıma kapasiteleri, oturma sorunları ve diğer geoteknik kaygıları gidermeyi amaçlayan yaygın bir uygulamadır. Bu çalışma, elektrik ark ocağı cürufunun zemin iyileştirme için kimyasal bir stabilizatör olarak potansiyelini araştırmaktadır. Elektrik ark ocağı cürufu, çelik üretim sürecinde önemli bir adım olan elektrik ark ocağında hurda çeliğin eritilmesi ve rafine edilmesi sırasında oluşan granüler bir malzemedir. Kullanılan elektrik ark ocağı cürufu demir oksit (Fe2O3), kalsiyum oksit (CaO) ve silisyum dioksit (SiO2) bakımından zengindir. Ayrıca, XRD analizi cürufun önemli miktarda kalsiyum silikat ((CaO)2(SiO2)) içerdiğini ortaya koymuştur. Yüksek demir oksit (Fe2O3) içeriği dikkate alınarak, EAF cürufu için öğütülebilirlik eğrisi de hazırlanmıştır. Öğütülmüş cüruf farklı oranlarda (% 5, % 10 ve % 15) killi zemine karıştırılmıştır. Zemin iyileştirme performansı, sınırlandırılmamış basınç dayanımı ve doğrudan kesme deneyleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, % 10 ve % 15 EAFS içeren toprak karışımlarının, sadece toprak içeren numunelere kıyasla basınç dayanımını 2 kattan fazla artırarak katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ground improvement is a common practice in the construction industry, aiming to address low-bearing capacities, settlement issues, and other geotechnical concerns. This study explores the potential of electric arc furnace slag (EAFS) as a chemical stabilizer for ground improvement. EAFS is a granular material that forms during the melting and refining of scrap steel in the electric arc furnace, a crucial step in the steel production process. Utilized EAFS was rich in iron oxide (Fe2O3), calcium oxide (CaO), and silicon dioxide (SiO2). Furthermore, the XRD analysis revealed that the slag contains a significant amount of calcium silicate ((CaO)2(SiO2)). Considering the high iron dioxide (Fe2O3) content, the grindability curve for the EAFS was also prepared. The ground slag was blended into clayey soil at different ratios (5 %, 10 % and 15 %). The ground improvement performance was evaluated through unconfined compressive strength and direct shear tests. The results showed that soil mixtures with 10 and 15 % EAFS entrained contribute to compressive strength by increasing it to more than 2 times than that of the specimens that contain only soil.