Artrit tedavisinde non streoid antiinflamatuar ilaçların kontrollü salımı için albümin mikroküre hazırlama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of albumin microsphere preparation methods for controlled release of non-streoid anti-inflammatory drugs in arthritis treatment
- Tez No: 847242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN GÜLSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Romatoid artrit, kişinin bağışıklık sisteminin kendi vücuduna saldırması sonucu ortaya çıkan ve en yaygın otoimün hastalıklardan biridir. Romatoid artrit tedavisinde genellikle non-steroidal anti inflamatuar (NSAİİ) ilaçlar kullanılır ve kısa yarılanma ömrüne sahip olması bu ilaçların önemli dezavantajlarından biridir. Bu gibi dezavantajların önüne geçmek ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere son yıllarda geliştirilen kontrollü ilaç salım sistemleri, çeşitli biyoaktif moleküllerin hapsedilmesi ile, plazma ilaç seviyesinin istenen süre boyunca kalması, hedeflenen dokuya yönlendirilmesi ve ilaç uygulama sıklığının azalması sonucu hastanın yaşam kalitesinin artması gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, NSAİİ grubu ilaçlar için, uygun taşıyıcı sistem hazırlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla, intravenöz uygulamalar için uygun boyut olan yaklaşık 7 µm ve altı boyutunda mikroküre hazırlanması hedeflenmiş ve NSAİİ grubu ilaçların yüklü olduğu albümin mikroküreler, farklı metodlarla hazırlanarak, ilaç salım hızı gibi özellikler yönünden karşılaştırılmıştır. Çalışma sonrası elde edilen sonuçlara göre, albümin mikroküre hazırlanmasında kullanılan bütün yöntemler için degredasyon süreleri benzer olmasına karşın kararlılık ve ilaç salım hızı yönünden, çoklu emülsiyon ve emülsifikasyon ısı stabilizasyonu yöntemleri diğer bir yöntem olan protein jelletirme yöntemine kıyasla daha başarılı sonuçlar göstermiştir. Hazırlanan mikroküreler ile gerçekleştirilen hücre canlılığı denemelerinde, protein jelleştirme yöntemi ile hazırlanan albümin mikroküreler, diğer 2 yönteme göre hazırlanan albümin mikrokürelerle karşılaştırıldığında hücre canlılığı bakımından daha iyi sonuçlar gözlenmiştir. Sonuç olarak, istenilen boyut, stabilizasyon, ilaç salımı ve sitotoksisite gibi özellikler açısından intravenöz uygulamalarda kullanılmak üzere, albümin mikroküre eldesi için, çoklu emülsiyon polimerizasyon ve eülsifikasyon-ısı stabilizasyon yöntemleri uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is one of the most common autoimmune diseases that occurs when a person's immune system attacks their own body. Non-steroidal anti-inflammatory (NSAID) drugs are generally used in the treatment of rheumatoid arthritis and their short half-life is one of the important disadvantages of these drugs. Controlled drug release systems, which have been developed in recent years to prevent such disadvantages and to be used in the treatment of various diseases, provide many advantages such as keeping the plasma drug level for the desired time by trapping various bioactive molecules, directing it to the targeted tissue and increasing the patient's quality of life as a result of decreasing the frequency of drug administration. In this study, it was aimed to prepare a suitable carrier system for NSAID group drugs. For this purpose, it was aimed to prepare microspheres of approximately 7 µm and below, which is suitable for intravenous applications, and albumin microspheres loaded with NSAID group drugs were prepared with different methods and compared in terms of properties such as drug release rate. According to the results obtained after the study, although the degradation times were similar for all methods used in the preparation of albumin microspheres, multiple emulsion and emulsification heat stabilization methods showed more successful results in terms of stability and drug release rate compared to the protein gelation method, which is another method. In cell viability experiments performed with the prepared microspheres, better results were observed in terms of cell viability when the albumin microspheres prepared by the protein gelation method were compared to the albumin microspheres prepared according to the other 2 methods. As a result, multiple emulsion polymerization and emulsification-heat stabilization methods were found to be suitable for obtaining albumin microspheres for use in intravenous applications in terms of properties such as desired size, stabilization, drug release and cytotoxicity.