Utilizing the software testing levels: Insights from the software industry
Yazılım test seviyelerinin uygulanması: Yazılım sektöründe bir örnek çalışma
- Tez No: 847254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA TOPALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yazılım test seviyeleri, kusurları ve hataları erken tespit ederek, yazılımın kararlılığını artırarak, gereksinimlere uygunluğu doğrulayarak, kullanıcı memnuniyetini artırarak ve yazılım kusurlarıyla ilgili maliyet ve riskleri azaltarak yazılım kalitesinin güvence altına alınmasında çok önemli bir rol oynar. Hataların zamanında tespit edilmesi durumunda, yazılım geliştirme sürecinin daha erken bir aşamasında, geliştirilen yazılım daha kaliteli olacak ve sistem arızası riskleri azalacaktır. Ek olarak, test seviyeleri sistem bileşenlerinin birlikte doğru şekilde çalışmasını sağlar ve bu da yazılımın güvenilirliğinin artmasına yol açar. Bir diğer önemli husus, yazılımın kullanıcı beklentilerini karşılamasını, amaçlanan işlevsellik ve performansı karşılamasını sağlamaktır. Bu nedenle, oluşturulan yazılımın kalitesi, Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü'ndeki (SDLC) test seviyelerinin uygun şekilde uygulanmasından doğrudan etkilenir. Literatürde dört ana test düzeyi tartışılmaktadır: bireysel birimleri veya bileşenleri test etmek için birim testi, farklı bileşenler ve modüller arasındaki etkileşimleri ve arayüzleri test etmek için entegrasyon testi, sistemi bir bütün olarak test etmek için sistem testi ve test etmek için kullanıcı kabul testi. Yazılımın kullanıcının gereksinimlerine ve beklentilerine uygun olması. Buna göre bu araştırmanın temel amacı literatürde önerilen test seviyelerini ve yöntemlerini gözden geçirmek, bunların yazılım kalitesi üzerindeki etkilerini anlamak ve bu test seviyelerinin yazılım endüstrisinde nasıl kullanıldığını analiz etmektir. Bu doğrultuda Yazılım Sektöründen on yazılım uzmanıyla yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Mülakat soruları arasında yazılım kalitesine en çok hangi test seviyelerinin katkı sağladığı, mevcut projelerinde hangi test seviyelerinin kullanıldığı, projelerinde kullanılan test stratejisi, test stratejisi seçimini hangi faktörlerin etkilediği ve kimlerin kullandığı yer almaktadır. Testleri yapan geliştirici veya bağımsız bir ekibin bu konuda daha iyi olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçların, yazılım sektöründe test seviyelerinin uygulanması ve projelerin belirli alanları için test seviyelerinin yazılım kalitesi açısından ne kadar etkili olduğu konusunda fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Software testing levels play a crucial role in assuring software quality, by identifying defects and bugs early, improving stability of the software, validating compliance with requirements, enhancing user satisfaction, and lowering costs and risks related to software defects. If the defects are detected timely, in an earlier stage of the software development process, the software developed will be in higher quality and the risks of the system failures will be reduced. Additionally, the testing levels ensure that the components of the system work together correctly, which leads to improved reliability of the software. Another important aspect is to ensure that the software meets the user expectations, meeting the intended functionality and performance. Hence, the quality of the software being created is directly affected by the proper implementation of testing levels in the Software Development Life Cycle (SDLC). In the literature, four main testing levels are discussed: unit testing for testing the individual units or components, integration testing for testing the interactions and interfaces between different components and modules, system testing to test the system as a whole and user acceptance testing to test the software against user's requirements and expectations. Accordingly, the main aim of this research is to review testing levels and methods suggested in the literature, understand their impact on the software quality and analyze how these testing levels are used in the software industry. In this respect, a semi-structured interview is conducted with ten software experts from the Software Industry. The questions of the interview include: which of the test levels contribute the most to software quality, which of test levels are used in their current projects, the testing strategy used in their projects, which factors are affecting the choice of the testing strategy and who performs the tests, the developer or an independent team is better in this consideration. The results give insight to the software community regarding the use of test levels and how effective the test levels are in terms of software quality for specific domains of the projects.