Bakışımsız yokluk ortamdan yansıma ve iletim katsayılarının hesaplanması
Calculating coefficients of reflection and transmission from chiral nihility medium
  1. Tez No: 847255
  2. Yazar: NAKİ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DELİHACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, bakışımsız yokluk ortama, hava ortamından, eğik açılı, paralel, dik ve dairesel (sağ el ve sol el) polarizasyonlu dalga gönderilerek, yansıma ve iletim katsayıları analitik ve nümerik olarak incelendi. Hava ve bakışımsız yokluk ortamlardaki elektrik ve manyetik alan denklemleri yazıldı. Snell kırılma ve yansıma kanunları ile birlikte, sınırda empedans eşleştirme (hava ortamına eşit) kullanılarak, bakışımsız yokluk ortamından yansıma ve iletim katsayıları analitik olarak elde edildi. Yansıma ve iletim katsayıları için bilgisayar programı yazılarak ortamın parametrelerine göre grafikleri çizildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection and transmission coefficients of chiral nihility medium were analytically and numerically investigated at oblique incident waves for parallel, vertical, left hand and right hand circular polarization incidences. The electric and magnetic field equations in the air and chiral nihility medium were written. The reflection and transmission coefficients were analytically derived from the chiral nihility medium by using impedance Snell's law of refraction and reflection as well as matching empedanses at the boundary. Computer software was developed for the reflection and transmission coefficients, and their graphics were plotted with respect to the medium's parameters.