Rolê govara kepır dı pêşxıstına çîroka zarokan de
Kepir dergisinin çocuk öyküsünü geliştirmedeki rolü
- Tez No: 847267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFİK SULAIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kepir Dergisinin Çocuk Öyküsünü Geliştirmedeki Rolü" adlı bu çalışma giriş, iki bölüm, sonuç ve çalışmanın Kürtçe, Türkçe, İngilizice özetlerinden oluşmaktadır. Birinci bölüm beş kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda kavram, terim ve tanım bağlamında genel olarak öykü ele alındı. İkinci kısımda genel olarak öykünün Avrupa‟da, Araplar‟da, İran‟da ve Kürtler‟de yükselişi tasvir edildi. Üçüncü kısımda tanım bağlamında çocuk öyküsü ele alındı. Dördüncü bölümde çocuk öyküsünün Avrupa‟da, Araplar‟da ve Kürtler‟de yükselişi tasvir edildi. Beşinci kısım üç alt kısma ayrılmaktadır, birinci alt kısımda çocuk öyküleri, folklorik ve sanatsal çocuk öyküleri olmak üzere iki tür olarak ele alındı. İkinci alt kısımda çocuk öykülerinin önemi üzerinde duruldu. Üçüncü alt kısımda çocuk öykülerinin önemi üzerinde duruldu. İkinci bölüm iki kısıma ayrılmaktadır. Birinci kısım iki alt kısma ayrılmaktadır. Birinci alt kısımda Kepir dergisi kısaca betimlendi, ikinci alt kısımda da dergidekî öyküleri sayı ve yazarına göre gösteren tablolar verildi. İkinci kısımda da dergideki öyküler üzerine uygulama yapıldı.
Özet (Çeviri)
This research is written under the title of (The Role of Kapir Magazine in developing children Story). It consists of the abstract, two parts, results and the abstract of the research in Arabic and English languages. The First part consists of five stages. In the first stage, we have talked about the concept of story, and its definition. In the second part we have tried to talk about the revolution of story among English people, Arabs, Persians and Kurds. In the Third stage, we have talked about children stories and their definitions. In the fourth stage, we have also talked about the revolution of children story among English people, Arabs and Kurds. The fifth stage is divided into three parts; the first part is divided into two branches which are story of art and folklore story. Then we came to the two parts following in which in the second part we have talked about the importance of children story and in the last part we have concentrated on the features of children story. The second part of the research consists of two parts; we have also tried to divide the first part into two sub-parts in which in the first sub-part we illustrated a summary of Kapir Mazgazine. And in the second sub-part a respective statistics is shown about the magazine. In the second part, we have practiced a specific number of Kapir magazine stories. At the end, the remarkable results and the resources of which we benefited from are listed according to the authors‟ names.