Menopozal dönemdeki kadınlarda üriner inkontinansfarkındalık ve tutumunu etkileyen faktörler
Factors affecting urinary incontinence awarenessand attitude in menopausal women
- Tez No: 847281
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, menopoz dönemindeki kadınların üriner inkontinans farkındalık ve tutumunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, 21 Ağustos- 21 Kasım 2023 tarihleri arasında, İstanbul ili Avrupa yakasındaki bir Eğitim Araştırma hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum ile üroloji polikliniklerine başvuran 209 menopozal dönemdeki kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Üriner İnkontinans Farkındalık ve Tutum Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri, Bağımsız Örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 58,96±9,95'tir. Kadınların %29,2'si idrar kaçırma sorunu yaşadığını, %32,1'i idrar kaçırmanın utanç verici bir durum olduğunu ve %53,6'sı idrar kaçırma sorununu önlemek için kegel egzersizi yaptığını ifade etmiştir. Kadınların ölçek alt boyutlarından“sağlık sorunu olarak kabulünü engelleyen faktörler”alt boyut puan ortalaması 28,78±10,29;“sağlık motivasyonu”alt boyut puan ortalaması 9,08±3,03;“üriner ınkontinansla başetme”alt boyut puan ortalaması 13,33±3,75;“kısıtlanma”alt boyut puan ortalaması 9,43±3,20 ve“idrar kaçırma korkusu”alt boyut puan ortalaması 9,69±3,96 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki kadınların gelir durumu, obezite varlığı, kronik öksürük varlığı, idrar kaçırma varlığı, kegel egzersizi yapma durumu, sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme durumu, idrar kaçırma sorunu nedeniyle ped/bez/idrar külodu vb. kullanma durumu, ailede idrar kaçırma sorunu yaşayan kişi varlığı, idrar kaçırmanın utanç olduğunu düşünme ve öksürürken/hapşırırken idrar kaçırma durumu ile tüm alt boyut puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05) Araştırmadan elde edilen bulgulara göre menopoz dönemindeki kadınların yaklaşık üçte birinde üriner inkontinans olup çeşitli sosyodemografik, kişisel, obstetrik ve jinekolojik faktörler inkontinans görülme sıklığını etkilemektedir. Üriner inkontinansı olan kadınların tedavi hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmesi için tanımlayıcı ve tedavi edici gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the awareness, attitude, and influencing factors of urinary incontinence in women during the menopausal period. The descriptive and cross-sectional research was carried out between 21 August- 21 November 2023 with 209 women in the menopausal period who applied to the gynecology and obstetrics as well as urology clinics of an Education and Research Hospital on the European side of Istanbul. Research data were obtained with the Introductory Information Form and the Urinary Incontinence Awareness and Attitude Scale. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation values, Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Tukey test were used. The average age of the women participating in the study is 58.96±9.95. 29.2% of women stated that they experienced urinary incontinence, 32.1% considered urinary incontinence as an embarrassing condition, and 53.6% performed Kegel exercises to prevent urinary incontinence. The sub-dimension scores of the scale for the participating women were found as follows: the sub-dimension score of“factors hindering acceptance as a health problem”was 28.78±10.29; the sub-dimension score of“health motivation”was 9.08±3.03; the sub-dimension score of“coping with urinary incontinence”was 13.33±3.75; the sub-dimension score of“restriction”was 9.43±3.20, and the sub-dimension score of“fear of urinary incontinence”was 9.69±3.96.Statistically significant differences were found between income status, presence of obesity, presence of chronic cough, presence of urinary incontinence, Kegel exercise status, frequent urinary tract infection, use of pads/diapers/urinary pads due to urinary incontinence, presence of a person with urinary incontinence in the family, thinking that urinary incontinence is embarrassing, and urinary incontinence during coughing/sneezing with all sub-dimension mean scores (p0.05).According to the findings obtained from the research, urinary incontinence is present in approximately one-third of women in the menopausal period, and various sociodemographic, personal, obstetric, and gynecological factors affect the frequency of incontinence. Descriptive and preventive measures should be taken for women with urinary incontinence to benefit better from treatment services.