Menopoz dönemindeki kadınlarda üriner inkontinans görülme sıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The prevalance of urinary incontinence and its effect on quality of life in menopausal women
  1. Tez No: 471432
  2. Yazar: NAZLI EMEL ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Üriner inkontinans (Üİ) tüm yaş gruplarında, özellikle orta ve ileri yaş grubu kadınlarda yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen, kişileri psikolojik, fiziksel ve sosyal olarak etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Kesitsel türdeki bu çalışma; menopoz dönemindeki kadınlarda Üİ sıklığı, risk faktörlerini ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile planlandı ve uygulandı. Çalışma 15 Şubat 2016-15 Şubat 2017 tarihleri arasında, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Çanakkale Devlet Hastanesi polikliniklerine başvuran, 40-64 yaş arası kadınlar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma grubunu 200 menopoz öncesi ve 200 menopoz sonrası dönemdeki olmak üzere 400 kadın oluşturdu. Araştırmadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alındı. Veri toplama aracı olarak; kadınların sosyo-demografik özellikleri, obstetrik ve jinekolojik öyküsü, genel sağlık durumu ve alışkanlıklarının yer aldığı anket formu, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL), Ürogenital Distres Envanteri (UDI-6) kullanıldı. Veriler, polikliniklerde yüz yüze görüşme yöntemi ile, kişilerin yazılı onamları alınarak dolduruldu. İstatistiksel analizler için ki-kare testi ve logistic regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence (UI) in all age groups, especially intermediate and advanced age group can have a negative impact on the quality of life in women, affecting the psychological, physical and social contacts as a common health problem. Cross-sectional type of this study; the frequency UI in during menopause women, risk factors and the quality of life was planned and applied with the aim to determine the impact of UI. This study was applied between 15 February 2016-15 February 2017,at Çanakkale 18 Mart University Hospital of Medical Faculty and Canakkale State Hospital outpatient clinics on women between the ages of, refer to 40-64. The study group consisted of 200 pre-menopausal and 200 post-menopausal period and totally including 400 women. Ethical committee approval and institutional permission were obtained before the research. Data gathering tools; the women's socio-demographic characteristics, obstetric and gynecologic history, general health status and habits questionnaire, including Incontinence quality of life Scale (I-QOL), Urogenital Distress inventory (UDI-6) was used. Face-to-face in the outpatient data for the method with the written consent of the person taking the loaded. For statistical analysis Chi-square test and logistic regression analysis was used. Statistical significance was accepted for p < 0.05. The prevalence of UI in women during the premenopausal period was 9%, while it was 50% in menopausal women. The prevalence of UI was 29.6% in all women. When the health search behavior of women in the study was examined, it was determined that only 33.6% applied to the doctor. It was found that 62.5% of women with UI complaints did not refer to a doctor because they did not consider it to be a urinary incontinence disease. In menopausal women, when the risk factors for UI are analyzed by logistic regression; the age was to be 40-64 3.7 times (P = 0,001, 95% CI, 1,9-7,06), body mass index to be 30 ≥ 25.47 times (p = 0.005, 95% CI, 2.6-24,4), Diabetus Mellitus 8.06 times (P = 0.001, 95% CI 3,6-17,7), number of vaginal deliveries 4 and upper 7.28 times (p = 0.08, 95% CI, 1,67-31,6) maternal or sibling had 2.44 times (p = 0.009, 95% CI 1.24-4.78), constipation 3.48 times (p = 0.001, 95% CI 1.68-7.22) were found to be an important risk factor. In this study, urinary incontinence was an important health problem among women in the menopausal period, but generally do not adversely affect the quality of life and it was determined only 1/3 of the women were referred to the doctor for UI complaints.