A rule based expert system for delay analysis in construction projects
İnşaat projelerinde gecikme analizi için kural bazlı uzman sistem
  1. Tez No: 847303
  2. Yazar: MEHMET AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İnşaat projelerinde karşılaşılan temel sorunlardan biri projenin gecikmesidir. Gecikmenin projelerdeki tüm katılımcılar için olumsuz sonuçları vardır. Hatta gerekli aksiyonların zamanında alınmaması ve taraflar arasında uzlaşmaya varılamaması durumunda, gecikmeden kaynaklanan uyuşmazlıklar mahkeme sürecine dahi taşınabilmekte ve tüm proje katılımcılarına büyük mali yükler oluşturabilmektedir. İnşaat projelerindeki gecikmeyi analiz etmek için farklı gecikme analizi yöntemleri mevcuttur. İnşaat projelerindeki gecikmenin analizi için mevcut yöntemlerin sınırlamalarını ve dezavantajlarını vurgulayan ve alternatif gecikme analizi yöntemleri öneren birçok çalışma bulunmaktadır. Analiz sonuçları buna göre değişiklik gösterdiğinden, kullanılacak yöntemin seçimi makul sonuçların elde edilmesi açısından önemlidir. Gecikme anlaşmazlıklarını çözmek için otomasyona ihtiyaç duyulmasına rağmen mevcut literatür, belirli bir durum için gecikme analizi yöntemini seçebilecek ve gecikme analizi gerçekleştirebilecek otomatik bir sistemden yoksundur. Bu bağlamda bu tezin ana odağı, bu açığı kapatmak ve yapay zeka kullanarak gecikme analizi sürecini otomatikleştirmektir. Dolayısıyla bu tezin amacı, geleneksel gecikme analizi yöntemleri arasında en uygun yöntemi belirleyen ve seçilen yöntemle analizi gerçekleştiren, bir kural bazlı uzman sistem geliştirmektir. Uzman kuralları literatürde yer alan araştırma bulgularına dayanılarak belirlenmiştir. Yeni kural bazlı uzman sistem Python programlama dili ile geliştirilmiştir. Önerilen uzman sistem, literatürdeki gerçek dünya örneklerinden elde edilen veriler ve durum örneklerinin uzman değerlendirmeleri kullanılarak doğrulanmıştır. Vaka örneklerinin sonuçları, önerilen uzman sistemin yeterli gecikme analizi yöntemini başarıyla seçebildiğini ve gecikme analizinin otomasyonu için en son teknolojiye sahip araştırma ve uygulamalara potansiyel bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the main problems encountered in construction projects is the delay of the project. Delay has negative consequences for all participants in the projects. In fact, when the necessary action is not taken on time and a consensus cannot be reached between the parties, disputes arising from delay can even go to court process and create great financial burdens on all project participants. Different delay analysis methods are available to analyze delay in construction projects. There are many studies that highlight the limitations and disadvantages of existing methods and propose alternative delay analysis methods. As the analysis results vary accordingly, the selection of the method to be used for delay analysis is crucial to obtain reasonable results. Despite the need for automation to resolve the delay conflicts, current literature lacks an automated system that can select the delay analysis method for a particular case and perform delay analysis. Within this context, the main focus of this thesis is to narrow this gap and to automate the delay analysis process using artificial intelligence. Hence, the objective of this thesis is to develop a rule based expert system that determines the most adequate method among the traditional delay analysis methods and performs the analysis with the selected method. The expert rules were determined based on the research findings that are reported in the literature. The novel rule based delay analysis expert system was developed with Python programming language. The proposed expert system is validated by using data obtained from real world case examples from the literature and expert evaluations of the case examples. The results of the case examples reveal that the proposed expert system can successfully select the adequate delay analysis method and provides a potential contribution to state-of-the art research and practice for automation of delay analysis.