Seramik karo üretiminde kullanılan fritlerin tane boyut dağılımı ile efekt malzemesi olarak kullanım potansiyeli arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the particle size distribution of frits used in ceramic tile production and their potential as effect materials
- Tez No: 847313
- Danışmanlar: PROF. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Seramik sektöründe meydana gelen teknolojik değişimlerle birlikte seramik dekorlama yöntemleri gelişim göstermektedir. Bu gelişmeler sonucunda seramik karo sektöründe 2000 yılı itibariyle ink-jet teknolojisine geçiş yapılmış olup, bu teknolojiyle birlikte ürünle temas etmeden dekorlama mümkün kılınmıştır. Tamamen dijital bir uygulama olan ink-jet teknolojisi, geleneksel dekorlama yöntemlerine göre önemli avantajlar sağlaması sebebiyle günümüz teknolojisinde en fazla tercih edilen dekorlama yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ink-jet teknolojisi ile, üretilen ürünlerdeki hata oranı azalarak hem zamandan tasarruf sağlanmakta hem de üretilen ürün miktarı artmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında transparan, opak ve mat yüzey özelliklerine sahip fritler nano boyutta öğütülüp, fritlerin zamana bağlı olarak öğütülme davranışları ve tane boyut dağılımları incelenmiş olup, efekt malzemesi olarak yer karosu, duvar karosu ve sinterflex bünyelerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic decorating methods are developing with the technological changes in the ceramic sector. As a result of these developments, the ceramic tile industry has switched to ink-jet technology as of 2000, and with this technology, decorating without contact with the product has been made possible. Ink-jet technology, which is a completely digital application, is used as the most preferred decorating method in today's technology. It provides significant advantages compared to traditional decorating methods. With ink-jet technology, the error rate in the products produced is reduced, saving time and increasing the amount of products produced. In the thesis, frit with transparent, opaque and matt surface properties were ground in nano size and their grinding behaviours and grain size distributions depending on time were investigated and their applicability in floor tiles, wall tiles and sinterflex as effect material was investigated.