Seramik karo üretiminde kullanılan dijital baskı mürekkeplerin farklı sıcaklıklardaki davranışlarının incelenmesi
Investigation of behavior at different temperatures of digital printing inks used in ceramic tile production
- Tez No: 772631
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Herhangi bir resmin, şekil veya bir tasarımın bozulmadan bir yüzey üzerine transfer edilmesine baskı denilmektedir. Seramikte baskı, desenin yüzey üzerine aktarılmasıdır. Dijital teknolojinin temelini oluşturan bilgisayar, tasarımı oluştururken kullandığımız bir araçtır. Bilgisayar ve tarayıcılarda hazırlanmış fotoğraf, resim ve tasarımların dijital görüntüsünü seramik yüzeyler üzerine resimsel olarak aktarma yolu seramik sanatında önemli bir yeresahiptir. Sektörde ve/veya pazarda genellikle müşteri talebi ile ürünler üretilmektedir. Bununla birlikte müşteri talebi olmadan yenilikçi ürünlerin piyasaya sunulması ve pazarda ön planda yer almak için yeni ürünler tasarlanması gerekmektedir. Seramik sektöründe yeni ürün geliştirme faaliyetleri; boyutlar, kalınlık, desen ve yüzeyin termal, mekanik fiziksel özelliklerinin geliştirilmesi sayesinde ortaya çıkmaktadır. Eskiden seramik yüzeyine istenilen baskı yapmak oldukça zordu ancak ink-jet baskı sistemlerinin gelişmesiyle hem maliyet açısından hem de görsel açıdan seramik baskı bir çok avantaja sahip olmuştur. Dijital baskı boyalarının pişme renkleri genellikle fırın sıcaklığı, yer ve duvar karosu sır içeriğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Sır bileşenleri olarak birçok metal oksidi kullanılır. Lityum oksit, bor oksit, çinko oksit, magnezyum oksit ve antimon oksit tüm mürekkeplerin renklenmesini engeller, bu nedenle sır bileşenleri olarak kullanılmamalıdır. Eğer kullanılmaları gerekiyorsa, minimumda tutulmaları gerekir. Böylelikle 1070°C veya 1205°C sinterleşen dijital baskı mürekkeplerinde farklılıklar meydana gelmeyecektir. Bu tez çalışmasında seramik karo üretiminde kullanılan dijital baskı boyalarından SD8803N kodlu kahve ile SD2208N kodlu sarı boyalarının yer karosu fırınında (1190-1205 °C) ve duvar karosu fırınında (1070-1090°C) pişirilip pişme renkleri gözlemlenip değişimleri incelenmiştir. Ayrıca EDX, XPS analizleri yapılıp baskı mürekkeplerin kimyasal formülleri belirlenmeye çalışılmıştır. EDX analizi sonuçlarına göre sarı dijital baskı mürekkebin muhtemel formülünün (Pr-Ba-Cd)-ZrSiO4ve kırmızı kahve dijital baskı mürekkebin ise FeZnCrOx olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The transfer of any picture, shape or design onto a surface without deterioration is called printing. In ceramics, printing is the transfer of the pattern onto the surface. The computer, which forms the basis of digital technology, is a tool we use while creating the design. The way of transferring the digital images of photographs, pictures and designs prepared on computers and scanners onto ceramic surfaces pictorially has an important place in the art of ceramics. In the sector and/or market, products are generally produced with customer demand. However, it is necessary to introduce innovative products to the market without customer demand and to design new products in order to be at the forefront of the market. New product development activities in the ceramics industry; dimensions, thickness, pattern and the development of the thermal, mechanical physical properties of the surface. In the past, it was very difficult to make the desired printing on the ceramic surface, but with the development of ink-jet printing systems, ceramic printing has had many advantages both in terms of cost and visually. The firing colors of digital printing inks generally vary depending on the oven temperature, the glaze content of the floor and wall tiles. Many metal oxides are used as glaze components. Lithium oxide, boron oxide, zinc oxide, magnesium oxide and antimony oxide inhibit the coloration of all inks, so they should not be used as glaze ingredients. If they are to be used, they should be kept to a minimum. Thus, there will be no differences in digital printing inks sintered at 1070°C or 1205°C. In this thesis, the colors of SD8803N coded coffee and SD2208N coded yellow paints, which are used in the production of ceramic tiles, are observed after firing in the floor tile furnace (1190-1205 °C) and the wall tile furnace (1070-1090 °C), and their changes are investigated. In addition, EDX, XPS analyzes were made and the chemical formulas of printing inks were tried to be determined. According to the EDX analysis results, it is thought that the possible formula of yellow digital printing ink is (Pr-Ba-Cd)-ZrSiO4 and red brown digital printing ink is FeZnCrOx.