İnsan hidatidasis tanısında indirekt hemaglütinasyon, immunfloresan antikor ve kompleman birleşme deneylerinin değeri
- Tez No: 8795
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YURDANUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine başvuran ve cerrahi olarak kist hidatid olduğu kanıtlanmış; 24 hastanın serumuna İHA, İFA ve KBD testleri uygulanmıştır. Ayrıca 22 kişilik kontrol grubu çalışılmıştır. (HA, İFA ve KBD testlerinin duyarl ılıkları sırasıyla % 70.9,,% 75 ve % 62.5 olarak bulunmuştur. Yine aynı deneylerin özgüllükleri sırasıyla ÎS90.9İ, % 86.37 ve % 9,5.5 olarak hesaplanmıştır. Deneylerin duyarlılıklarının Kist lokalizasyonuna göre önemli farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca bu çalışmada, kist hidatid tanısına yeni girmekte olan bazı yeni tekniklerin denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II S U M M A R Y İn this study, I HA, İFA and KBD tests are carried on the sera of 24 patients with cyst hydatic that are diagnosed by surgically and who applied to the Hospital of Medical Faculty of the universty of Anatolia. The sensitivity of IHA, İFA and KBD tests are found to be 70.9%, 75 % and 62.5 % respectively. Also, the specificity of them are calculated as 90.91 £,86.37* and 95.5 1 respectively.lt is found that the sensitivity of the tests significantly vary due to the localization of cyst. Moreover, in this study, some new tests are experienced, which are newly introduced to the cyst hydatic diagnosis.