Kansere bağlı oluşan alt ekstremite lenfödem hastalarında kompleks boşaltıcı fizyoterapi ile uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin etkinliği
Efficacy of core stabilization exercises applied with complex decongestive physiotherapy in patients with cancer related lower extremity lymphedema
- Tez No: 847339
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı kansere bağlı oluşmuş tek taraflı alt ekstremite lenfödeminde Faz I Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) ile uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin ödem durumu, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, alt ekstremite fonksiyonelliği, denge ve yaşam kalitesi parametreleri üzerine etkisini incelenmektir. Çalışmaya, İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Lenfödem polikliniğine başvuran, alınma ölçütlerine uyan, kansere bağlı oluşmuş tek taraflı alt ekstremite lenfödem tanılı, 43-79 yaş aralığına sahip 26 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak tedavi grubu (n=13) ve kontrol grubuna (n=13) ayrılmışlardır. Tedavi grubuna faz I KBF ve Kor Stabilizasyon egzersizleri verilmiştir. Kontrol grubunda ise sadece faz I KBF uygulanmıştır. Her iki grubun tedavisi 4 hafta boyunca haftada 5 gün şeklinde gerçekleşmiştir. Tedavi grubunda kor stabilizasyon egzersizleri, Faz I KBF uygulamasından önce, tedavi süresince haftada 3 gün 4 hafta boyunca gerçekleşmiştir. Tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri tedavi başlangıcında kaydedildi. Ödem durumu, çevre ölçümü ve frustum hacim hesaplama yöntemiyle; egzersiz kapasitesi, 6 Dakika Yürüme Testi ile (6DYT); fiziksel aktivite düzeyi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (IPAQ) ile; alt ekstremite fonksiyonelliği, Alt ekstremite Fonksiyonellik Skalası (AEFS) ile; denge, Berg denge ölçeği (BDÖ) ile; yaşam kalitesi, lenfödem yaşam kalitesi ölçeği-bacak (LYMQOL) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca vücut kitle indeksi (VKI) de değerlendirilmiştir. Tüm parametreler tedavi başlangıcında ve sonunda tekrarlanmıştır. Tedavi sonrası ölçümlerde her iki grupta da tüm parametrelerde iyileşme gözlemlendi. Ayrıca tedavi grubunda çevre ölçümlerinde, fiziksel aktivite düzeyinde, denge, alt ekstremite fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi parametrelerinde daha anlamlı iyileşme görüldü (p0,05). Bu çalışmanın sonucu; Faz I KBF'ye ek olarak verilen kor stabilizasyon egzersizlerinin ödem durumu, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite düzeyi, denge, alt ekstremite fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi ile ilişkili parametrelerde etkili olduğunu gösterdi. Kor stabilizasyon egzersizlerinin alt ekstremite lenfödemi tedavisinde tercih edilebilecek alternatif bir egzersiz modeli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of core stabilization exercises applied with Phase I Complex Decongestive Physiotherapy (CDP) on edema status, exercise capacity, physical activity level, lower extremity functionality, balance and quality of life parameters in unilateral lower extremity lymphedema due to cancer. The study included 26 patients between the ages of 43-79 years with a diagnosis of unilateral lower extremity lymphedema due to cancer, who were admitted to the Lymphedema outpatient clinic of Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. Patients were randomly divided into treatment group (n=13) and control group (n=13). The treatment group received phase I CDP and Core Stabilization exercises. In the control group, only phase I CDP was applied. The treatment of both groups was performed 5 days a week for 4 weeks. In the treatment group, core stabilization exercises were performed 3 days a week for 4 weeks before phase I CDP treatment. Demographic and clinical characteristics of all patients were recorded at the beginning of treatment. Edema status was assessed by circumference measurement and frustum volume calculation method; exercise capacity by 6 Minute Walking Test (6MWT); physical activity level by International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ); lower extremity functionality by Lower Extremity Functionality Scale (LEFS); balance by Berg Balance Scale (BBS); quality of life by Lymphedema Quality of Life Scale-Leg (LYMQOL). Body mass index (BMI) was also evaluated. All parameters were repeated at the beginning and end of treatment. In post-treatment measurements, improvement was observed in all parameters in both groups. In addition, the treatment group showed more significant improvement in circumference measurements, physical activity level, balance, lower extremity functionality and quality of life parameters (p0.05). The results of this study showed that core stabilization exercises given in addition to Phase I CDP were effective in parameters related to edema status, exercise capacity, physical activity level, balance, lower extremity functionality and quality of life. It was concluded that core stabilization exercises are an alternative exercise model that can be preferred in the treatment of lower extremity lymphedema.