Topikal akne tedavisi için benzoil peroksit yüklü HPMC filminin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of benzoyl peroxide loaded HPMC film for topical acne treatment
  1. Tez No: 847343
  2. Yazar: HASAN ALI HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE BUKET AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı QbD yaklaşımı kapsamında, acne tedavisinde kullanılan benzoil peroksit (BPO) için yeni bir dozaj şekli geliştirmektir. Piyasada bulunan BPO'nun diğer dozaj şekilleri, solüsyon ve jel olarak bulunmaktadır. Bu dozaj şeklerin en belirgin olumsuz yönleri yüksek doz içermek, kesin dozun uygulamasının zor olması, uygulandıktan sonra istenmeyen bölgelere yayılması ve hastalar tarafından yanlış kullanılmasıdır. Geçen sebeplerden dolayı ilacın yan etkileri sık sık görülmektedir. Bölgesel hedef sağlayan polimerik filmler kolay kullanılmasının yanı sıra daha düşük dozla tedavi etmenin şansını sunmaktadır. Hidrofilik polimerler hızlı dağılabilme özelliğine sahip olmaları için hızlı ilaç salımı temin edebilmektedirler. BPO içeren polimerik filmler çözücü dökme yöntemiyle laboratuvar ölçekli olarak üretilmiştir. Polimer olarak HPMC E15, plastikleştirici olarak PEG ve PG, Sürfaktan olarak da Tween80 tercih edilmiştir. Tasarım alanı belirlemek için filmin hedef ürün kalitesi, kritik kalite özellikleri, kritik materyal nitelikleri ve kritik proses parametreleri tespit edilmiştir. MODDE 12 yazılım kullanarak alan tasarımı bulunup optimum formül hazırlanmıştır. Elde edilen optimum formüle başta olmak üzer DSC, FESEM, MTT ve diğer kaliteyi belirleyen analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new dosage form for benzoyl peroxide (BPO) which is used in acne treatment, within the scope of the QbD approach. Other dosage forms of BPO on the market are available as solutions and gels. The most obvious negative aspects of the available dosage forms are they contain high doses, difficult to apply the exact dose, they may spread to the unwanted areas after application, and they may be misused by patients. For the above reasons, side effects of the drug are frequently observed between users of these dosage forms. Polymeric films that provide regional targeting offer the opportunity to treat acnes with lower doses as well as being easy to use. Hydrophilic polymers that intended to use can provide rapid drug release due to their rapid dispersibility. Polymeric films containing BPO were produced on a laboratory scale by using solvent casting method. As formulation ingredients HPMC E15 was preferred as polymer, PEG and PG as plasticizers, and Tween 80 as surfactant. To determine the design area, the film's target product quality, critical quality characteristics, critical material characteristics and critical process parameters were determined. Using MODDE 12 software, the area design was found, and the optimum formula prepared. Quality-determining analyzes like DSC, FESEM, MTT and others were carried out to the produced optimum formula.