Hafif-orta şiddetli akne vulgaris yüz tutulumu tedavisinde nadifloksasin % 1 kremin tek başına ve benzoil peroksit %5 losyon ile birlikte etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 247646
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akne vulgaris, folikülosebase ünitenin kronik inflamatuar bir hastalığıdır ve 12-24yaş arasındaki genç nüfusun % 85'ini etkiler. Kozmetik önemi nedeni ile de hastalartarafından yüksek tedavi başarısı beklentisi olan bir hastalıktır. Hafif-orta şiddetliakne tedavisinde, yerel retinoik asit ve benzoil peroksit etkinlikleri kanıtlanmış, sonyıllarda kullanımları öncelikli olarak önerilen ajanlardır. Bu tedavilere yerelantibiyotiklerin eklenmesi ile etkinlik artırılmaktadır. Nadifloksasin; akneetiyolojisinde önemli rolü olan Propionibacterium acnes üzerine etkisi gösterilmiş,yerel akne tedavisi için ülkemizde Nisan 2008'de ruhsat almış geniş spektrumlu birantibiyotiktir. Etkinliğini plasebo ve diğer yerel antibiyotikler ile karşılaştıran sınırlısayıda çalışma vardır. Benzoil peroksit ve nadifloksasinin birlikte kullanımınıdeğerlendiren bir çalışma henüz mevcut değildir. Bu amaç ile hafif-orta şiddetli aknevulgaris yüz tutulumu tedavisinde, nadifloksasin % 1 kremin tek başına ve benzoilperoksit % 5 losyon ile birlikte kullanımlarının etkinliklerini karşılaştırmak üzererandomize, çift kör bir çalışma planlanmıştır.On dört-40 yaş arası, en az 10 inflamatuar ve/veya non-inflamatuar ve enfazla 3 nodülokistik lezyon ile yüz tutulumu olan toplam 93 akne vulgaris hastasıçalışmaya alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Tüm hastalar nadifloksasin %1 kremi günde 2 kez, 1. grup ek olarak benzoil peroksit % 5 losyonu, 2. grup isebenzoil peroksit losyonun taşıyıcı bazını günde 1 kez 8 hafta süre ile kullandı. Klinikdeğerlendirme için bazal, 2., 4. ve 8. haftalarda, inflamatuar ve non-inflamatuarlezyon sayımı ve tedavi sonunde hasta tarafından global değerlendirme yapıldı.Toplam 79 hasta 8 haftalık tedavi süresini tamamladı. İstatistikseldeğerlendirme tedavi niyeti ilkesi“ intention to treat principality”doğrultusundaçalışmaya katılıp en az bir kez kontrol vizitine gelmiş olan toplam 93 hastada yapıldı.Tek başına nadifloksasin kullanımı ile inflamatuar ve non-inflamatuar lezyonsayısında ortalama % azalma sırasıyla % 22,08 ve % 7,6; nadifloksasin+benzoilperoksit kullanımı ile % 53,5 ve % 34,8 şeklindeydi. Sekizinci haftada % 50 ve üzeriiyileşme, nadifloksasin grubunda 5 hastada (% 10,9), nadifloksasin+benzoil peroksitgrubunda 18 hastada (% 38,3) görüldü. Nadifloksasin grubunda % 37 venadifloksasin+benzoil peroksit grubunda % 61,7 oranında yan etki görüldü. Yaniiietkiler, iki grupta da hafif düzeyde idi. Nadifloksasin+benzoil peroksit grubunda 1 hastayan etki nedeni ile tedaviyi bıraktı.Her iki grupta da istatistiksel olarak tedavi etkili bulundu. Ancak iki grupkarşılaştırıldığında nadifloksasin+benzoil peroksitin, tek başına nadifloksasindenbelirgin olarak üstün olduğu görüldü.ANAHTAR SÖZCÜKLER: akne, nadifloksasin, benzoil peroksit
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the folliculo-sebaceous unit affecting85% of the population between 12-24 year of age. Because of cosmetic concerns, highsuccess rates are expected regarding the treatment modalities. Retinoic acids and benzoylperoxide are standard topical agents with proven efficacy in the first step treatment ofmild to moderate acne. Topical antibiotics can be added to increase the efficacy.Nadifloxacin is highly effective broad spectrum antibiotic against Propionibacteriumacnes which plays an important role in acne pathogenesis. In 2008, it has been licensedas topical acne medication in Turkey. Clinical studies comparing the efficacy ofnadifloxacin with either placebo or topical antibiotic preparations are limited. So far,there is no clinical study evaluating the combined use of nadifloxacin and benzoylperoxide. For this purpose, a randomised, double-blind study has been designed tocompare the efficacy of nadifloxacin 1% alone with the combination of nadifloxacine1% and benzoyl peroxide 5% in the treatment of mild to moderate facial acne vulgaris.A total of 93 acne patients, with at least 10 inflammatory lesions, but no morethan 3 nodules or cysts enrolled the study. Patients were randomly assigned to one of thetwo groups. All patients were instructed to apply nadifloxacin cream twice daily andeither benzoyl peroxide or its base once daily for 8 weeks. The number of bothinflammatory and noninflammatory lesions were counted at baseline, weeks 2, 4 and 8.In addition global improvement was rated by patients at the end of the treatment.A total of 79 patients completed the 8-week treatment. Statistical analysis wereperformed in 93 patients (intention to treat population). The mean percentage decreasein total inflammatory and noninflammatory lesions were 22.08% and 7.6% in thenadifloxacin group and 53.5% and 34.8% in the nadifloxacin+benzoyl peroxidegroup respectively. Five patients (10.9%) in the nadifloxacin group and 18 (38.3%)patients in the nadifloxacin+benzoyl peroxide group achieved 50% and greaterreduction in inflammatory lesion count. Side effects were observed 37% in thenadifloxacin group and 61.7% in the nadifloxacin+benzoyl peroxide group and weremild in both groups. One patient in the nadifloxacin+benzoyl peroxide groupdiscontinued the study due to side effect.vBoth treatment regimens were statistically effective but a significantly greaterreduction of total inflammatory and noninflammatory lesions was seen in thenadifloxacin+benzoyl peroxide group.KEYWORDS: acne, nadifloxacin, benzoyl peroxide