Sultan şairlerin divanlarında saltanat unsurları
Elements of sultanate in the divans of sultan poets
  1. Tez No: 847351
  2. Yazar: TUFAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇÖM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Klasik Türk şiiri, Osmanlı Devleti'nin siyasi ve sosyal yaşamına dair bizlere pek çok malzeme sunar. Bu dönem şairleri, klasik şiir geleneğine bağlı kalmanın yanında gerek yaşanılan döneme gerekse mensup oldukları Osmanlı toplumuna dair birçok unsuru şiirlerinde işlemişlerdir. Klasik Türk şiirinin içinde yer alan sultan şairlerin bulunmuş oldukları siyasi ve sosyal statü gereği şah, sultan, padişah, taht, taç gibi saltanata dair sözcükleri şiirlerinde fazlaca kullandıkları görülmektedir. Bu sözcüklerin klasik şiir geleneğine gerçeklik noktasında katkı sağladığını söylemek mümkündür. Çalışmamızda, sultan şairlerin şiirlerinde geçen saltanat unsurlarını ele aldık. Tespit ettiğimiz unsurları önce her sultan şairde tablolar halinde gösterdik. Unsurların birbiri ile karşılaştırılabilmesi için son olarak tamamını tek tabloda birleştirdik. Divanlarda tespit ettiğimiz saltanatı çağrıştıran kelimeleri muhtevalarına göre başlıklar altında inceledik.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish poetry offers us many materials about the political and social life of the Ottoman Empire. In addition to adhering to the classical poetry tradition, the poets of this period included many elements of both the period in which they lived and the Ottoman society they belonged to in their poems. It is seen that sultan poets in classical Turkish poetry use words related to sultanate such as shah, sultan, padishah, throne, crown in their poems due to their political and social status. It is possible to say that these words contribute to the classical poetry tradition in terms of reality. In our study, we discussed the elements of sultanate in the poems of sultan poets. We first showed the elements we identified in tables in each sultan poet. Finally, we combined them all in a single table so that the elements can be compared with each other. We examined the words reminiscent of sultanate that we found in the divans under headings according to their content.