Maksillofasiyal bölgedeki yabancı cisimlerin saptanmasında, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografinin tanısal doğruluğunun karşılaştırılması: in vitro bir çalışma
Comparison of the diagnostic accuracy of cone beam computerized tomography and ultrasonography for detection of foreign bodi̇es in the maxillofacial region: in vitro study
- Tez No: 847363
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY PEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çeşitli yollarla vücuda giren yabancı cisimlerin, tedavi öncesi uygun görüntüleme yöntemleri ile doğru lokalizasyonu komplikasyonlarını önlemek için oldukça önemlidir. Uygun görüntüleme yöntemi seçilirken yabancı cisimlerin olası içeriğinin dikkate alınması gerekir. Bu çalışmanın amacı; maksilofasiyal bölgede karşılaşılabilecek farklı boyutlardaki çeşitli yabancı cisimlerin tespitinde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ve ultrasonografinin (USG) etkinliğini in vitro olarak değerlendirmektir. Çalışmada 8 farklı yabancı cisim (ahşap, amalgam, cam, diş, grafit, kompozit, plastik ve taş) 3 farklı çaplarda (2, 3 ve 4 mm) ve 5 farklı ortodontik materyal (Elgiloy tel, TMA tel, paslanmaz çelik, paslanmaz çelik braket ve seramik braket) koyun kafasının iki farklı bölgesine yerleştirilerek, KIBT ve USG ile değerlendirdi. Plastik ve ahşap KIBT görüntülerinde izlenemezken, USG görüntülerinde izlendi. Diğer yabancı cisimler ise her iki görüntüleme yönteminde görülebilmekle birlikte, KIBT'de daha net olarak gözlendi. KIBT'nin yabancı cisimleri görüntüleyebilme duyarlılığının %79,3; USG'nin ise %95,4 olduğu tespit edildi. Gözlemci-içi uyum ve gözlemciler-arası uyum KIBT'de USG'den daha yüksek bulundu. Yabancı cismin çapı arttıkça hem KIBT hem de USG'de görünürlükleri artmaktaydı. Sonuç olarak, çoğu radyoopak yabancı cisim KIBT daha net gözlenirken; radyolusent olan ahşap ve plastik KIBT'de gözlenemedi. Klinik pratikte, özellikle yüzeysel yumuşak dokularda yabancı cisim şüphesi olan hastalarda USG'nin avantajlı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda, yabancı cisim şüphesi bulunan hastalarda görüntüleme yöntemleriyle yabancı cismin izlenemediği durumlarda küçük çaplı materyallerin dokulara penetre olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The correct localization of foreign bodies entering the body by various means with appropriate imaging methods before treatment is very important to prevent complications. When selecting the appropriate imaging method, it is necessary to take into account the possible content of foreign bodies. The aim of this study is; to evaluate the effectiveness of cone beam computed tomography (CBCT) and ultrasonography (USG) in vitro in the detection of various foreign bodies of different sizes that may be encountered in the maxillofacial region. In the study, 8 different foreign bodies (wood, amalgam, glass, tooth, graphite, composite, plastic and stone) in 3 different diameters (2, 3 and 4 mm) and 5 different orthodontic materials (Elgiloy wire, TMA wire, stainless steel, stainless steel) bracket and ceramic bracket) were placed in two different regions of the sheep head and evaluated with CBCT and USG.. While plastic and wood could not be viewed in the CBCT images, they were viewed in the USG images. Other foreign bodies were seen in both imaging modalities, but were observed more clearly in CBCT. It was found that the sensitivity of CBCT to image foreign objects was 79,3% and USG was 95,4%. Intra-observer cohesion and inter-observer cohesion were higher in CBCT than in USG. As the diameter of the foreign body increased, they became more visible in both CBCT and USG. As the diameter of the foreign body increased, their visibility increased in both CBCT and USG. As a result, most radiopaque foreign bodies are observed more clearly on CBCT; wood and plastic, which were radiolucent, could not be observed in CBCT. In clinical practice, it can be said that USG is advantageous especially in patients with suspected foreign body in superficial soft tissues. At the same time, in patients with suspected foreign body, in cases where the foreign body cannot be observed by imaging methods, the possibility of penetration of small-diameter materials into the tissues should be considered. Science Code