Sürüm derinliğinde toprak sıcaklığının rezistans termometre ile ölçülebilirliğinin araştırılması
The Searching of meausurability of the soil heating at driving depth with rezistance thermometer
  1. Tez No: 84736
  2. Yazar: MUAMMER CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Toprak sürüm derinliğindeki sıcaklığın ölçülmesinde kullanılan camdan yapılma termometre, termokupl, termograf gibi ısı ölçerlerin ölçüm sırasında ortamdan dışarıda kalan kısmının dış atmosferin ısısından etkilenmesi sonucu sürüm sıcaklığının ölçümünde hatalı sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışma ile diğer ölçme araçlarına gerek kalmadan ve dış atmosfer koşullarını olumsuzluklarını ortadan kaldıracak şekilde sürüm derinliğindeki ısı ile birlikte aynı anda atmosferinde atmosferinde sıcaklığını ölçmek amacıyla elektronik toprak termometre geliştirilmiştir. Toprak termometre ile uygulamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Edirne devlet meteoroloji İstasyonunun verileriyle karşılaştırılmıştır. Aynı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
II Summary As the external part of the glass heat scalers such as thermometer, thermokupl and thermograph which are used to measure the heat in the profile of plough is affected by the heat of the outer atmosphere and is more likely to produce faulty results.Arranged in a format that avoids the negative conditions of the outer atmopshere, this study helped the development of an electronic soil thermometer which is able to measure both the heat in the profile of plough and the heat in the atmosphere without the necessity of any other scalers There are various applications carried out with the help of the soil thermometer. The results were compared with the ones taken from the Edirne State Meteorolgy Station and it was observed that both applications produced the same results.