Çanakkale ili Merkez ilçe köylerinde Holstein ırkı süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerin mevcut durum ve sorunları
Village of central country of Çanakkale city Holstein race import dairy cows feeding condition to the problems
  1. Tez No: 84738
  2. Yazar: ERTUĞ ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı Çanakkale Merkez İlçede ithal damızlık süt sığın işletmelerinin mevcut durumlarını ortaya konulması ve sorunların çözümüne ilişkin veriler elde edebilmektir. Araştırmada Çanakkale Merkez İlçesinde bulunan ithal süt sığırlarına sahip, tamamen tesadüfen seçilen 84 işletme sahibine hazırlanan anket sorulan sorulmuş, analiz edilen sonuçlar aşağıdaki gibi bulunmuştur. Araştırmaya konu olan süt sığın işletmelerinin %83.28'i 1-5 baş arasında değişen miktarlarda sağmal ineğe sahiptir. İşletme saMplerinin %47.67'sinde 3-8 kg/gün arasında değişen miktarlarda süt yemi kullanılmaktadır. Yöredeki çayır mera alanlan uygun koşullara sahip değildir. Aynı zamanda yörenin iç kesimlerin dağlık bir yapı göstermesi nedeni ile hayvancılık kıyı şeridindeki ovalık kesimde daha fazla gelişmiştir. Üreticiler yeterli miktar ve kalitede kaba yeme sahip değildir. İşletmelerin %35.7'sinde 1-10 kg/gün arasında değişen miktarlarda kaba yem kullanılmaktadu-. Sulama şartlarının, teknik araç gerecin, fînans kaynaklarının yetersizliği nedeni ile süt sığın işletmelerinin %64.23'ünde silaj kullanılamamaktadır. İşletme sahiplerinin tamamı süt sığırlarının beslenmesinde süt yemi kullanmaktadır. Fakat süt yemlerinin kullanımı süt verimine göre yapılmamaktadır. İşletmelerin pek çoğunda süt yeminin süt sığırlarının yaşama payı ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanıldığı saptanmıştır.rv Yetiştiricilerin başlıca sorunları; yem fiyatlarının yüksek oluşuna karşın süt fiyatlarının düşük olmasıdır. Kredi, pazarlama, yem kalitesi, mekanizasyon eksikliği, veteriner ve hayvan sağlığı hizmetlerinin yetersizliği gibi soranlar bunu izlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim this study is to gain information abaut knowing present stuation of import dairy cows in central county of Çanakkale city and finding solutions to the problems. In the research the analyzed results concening the imported dairy cows, in central county of Çanakkale city have been found. The questions of the public survey prepored for 84 the dairy farms have be asked. In the 83.28% of the dairy farms of milk under research have 1-5 dairy cows. In the 47.67 of the dairy farms of consentrate feed for milk production is used 3-8 kg a day in changing amounts. In the area medows are not in good conditions at the same time due to the mountainous parts, in the area stock raising has developed especially on the plain. Animal reisers don't have sufficient and quality forage. In the 35.7% of the dairy farms feeds. In changing quantities are being used. Becouse of the irrigetting conditions inefficiency of the devices and financial resources 64.23% of the dairy farms are using silage. All of the dairy farms are using the consentrate feed for milk feeding the dairy cows. In most of the dairy farms it's found out that feed for milk is being used for ther life shares. The princpal prblems of the reisers the price of milk is low, where is price feeds for milk high. The problems of credit, marketting, the quality of the feeds. The inefficienty of the mechanization, the veterinarian services of the animal health can be added.