Online fiziksel aktivite programına katılan üyelerin yeme tutumları ve sağlık anksiyetelerinin incelenmesi
Examining the eating attitudes and health anxiety of members participating in the online physical activity program
  1. Tez No: 847371
  2. Yazar: NESLİHAN TANİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada 2022-2023 dönemleri arasında Konya Spor Şube Müdürlüğüne bağlı Spor Konya kapsamında online egzersiz eğitimi alan kadın üyelerin yeme tutumları ve sağlık anksiyetesi düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Salkovskis ve arkadaşları (2002) tarafından geliştirilen sağlık anksiyetesi ölçeği ile Garner ve Garfinkel (1979) tarafından geliştirilen yeme tutumu testi toplam 683 kadın üye üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yönetimi kullanılarak karşılaştırma modeli ile yapılmıştır. Araştırmada değişkenler arası fark belirlemek amacıyla t testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre bireylerin yeme tutumu düzeylerinde medeni durum, mezuniyet durumu, çalışma durumu ve gelir durumunda anlamlı farklılık görülmemiştir. Ayrıca katılımcıların mevcut sağlık durumlarına ilişkin anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Daha önce yeme sorunlarıyla ilgili tedavi gören katılımcıların tedavi görmeyenlere göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Yaşadıkları yer ve sigara kullanımı gibi faktörlerde anlamlı düzeyde farklılaşma görülmüştür. Bireylerin sağlık anksiyetesi düzeyleri incelendiğinde yaşadıkları yer, gelir durumları, çalışma durumu, mezuniyet durumu, medeni durumu, sigara kullanımı ve mevcut sağlık durumuna ilişkin faktörlerde anlamlı düzeyde bir farklılaşma tespit edilmemiştir. Sonuç olarak düzenli egzersizin psikolojik ve fiziksel sağlık üzerinde pozitif yönde etkileri olduğu, anksiyete ve yeme tutumu arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişkinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the eating attitudes and health anxiety levels of female members participating in the online exercise training within the scope of Sports Konya, affiliated with the Konya Sports Branch Directorate, during the 2022-2023 periods. In the study, the health anxiety scale developed by Salkovskis et al. (2002) and the eating attitude test developed by Garner and Garfinkel (1979) were applied to a total of 683 female members. This research was conducted using a quantitative research design with a comparative model. T-test and analysis of variance (ANOVA) were performed to demonstrate differences between variables in the research. According to the analysis results, no significant differences were observed in individuals' levels of eating attitudes based on factors such as marital status, graduation status, employment status, and income status. Additionally, no significant difference was found regarding participants' current health conditions. It was identified that participants who had previously received treatment for eating disorders differed significantly from those who had not received treatment. Factors such as place of residence and cigarette use showed significant differences. When examining individuals' levels of health anxiety, no significant differences were found in factors such as place of residence, income status, employment status, graduation status, marital status, cigarette use, and current health condition. In conclusion, it was determined that regular exercise has positive effects on psychological and physical health, and there is a low-level positive relationship between anxiety and eating attitudes. During periods of high individual anxiety, one may resort to eating behavior to cope with this anxiety.