Spor kulübü yöneticilerinin dönüşümsel liderlik stillerinin spor kulüplerinde inovasyona etkisi
The effect of sports club's director's transformational leadership styles on innovation in sports clubs
  1. Tez No: 847372
  2. Yazar: MİNE DİNÇBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların bakış açıları ile spor kulüplerinde görev yapan yöneticilerin dönüşümsel liderlik stilleri ile bu kurumlarda algılanan inovasyon düzeylerinin bazı kişisel değişkenlere göre inceleyerek aralarındaki ilişkiyi betimlemektir. Araştırmada, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın ana kütlesini Türkiye'deki spor kulüpleri sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Konya ilinde bulunan 2022-2023 sezonunda lisanslı olarak spor yapan Selçuklu Belediyespor kulübü, Konyaspor spor kulübü, Atayurt basketbol kulübü, Kadıköy spor kulübü, Konya büyükşehir spor kulübü, Konya Gençlik Spor İl Müdürlüğü Spor Kulübünde 15-25 yaş aralığında 304 lisanslı sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kulüp yöneticilerinin dönüşümsel liderliklerini ölçmek için Cengiz (2008) tarafından geliştirilen 18 maddelik“Dönüşümsel Liderlik Ölçeği”ve yine kulüp yöneticilerinin inovasyon algılarını ölçmek için Kanario (2017) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Demir, Sertbaş ve Sivrikaya (2020) tarafından yapılan 15 maddelik“Spor Kulüplerinde İnovasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca sporcuların kişisel özelliklerini belirlemek için 15 soruluk“Kişisel bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilere frekans, normallik testi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, inovasyon düzeylerinin sporcuların eğitimine, branş, branş süresi, turnuva ve maçlara katıldığı süre ve bu kulüpteki sporculuk süresi değişkenlerine ve yöneticilerin yaşına göre; dönüşümsel liderlik stillerinin ise sporcuların yaşına, branş süresine, turnuva ve maçlara katıldığı süreye, bu kulüpteki sporculuk süresine, yöneticilerin cinsiyeti ve yaşına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda yöneticilerin dönüşümsel liderlik stillerinin inovasyon düzeylerini etkilediği (%47 oranında) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe the relationship between the transformational leadership styles of the managers working in sports clubs and the perceived innovation levels in these organizations from the perspectives of athletes by examining them according to some personal variables. In the research, a descriptive survey and a relational survey method aiming to reveal the current situation were used. The main mass of the research consists of athletes of sports clubs in Turkey. The sample of the research consists of 304 licensed athletes between the ages of 15-25 in Selçuklu Belediyespor club, Konyaspor sports club, Atayurt basketball club, Kadıköy sports club, Konya metropolitan sports club, Konya Youth Sports Provincial Directorate Sports Club, which are licensed in the 2022-2023 season in Konya province. In this study, the 18-item“Transformational Leadership Scale”developed by Cengiz (2008) to measure the transformational leadership of club managers and the 15-item“Innovation in Sports Clubs Scale”developed by Kanario (2017) and adapted into Turkish by Demir, Sertbaş and Sivrikaya (2020) were used as data collection tools. In addition, a 15-question“Personal Information Form”was used to determine the personal characteristics of the athletes. Frequency, normality test, independent sample t test, one-way variance, correlation and regression analyzes were performed on the data obtained. According to the results of the research, it was determined that innovation levels differed significantly according to the education of the athletes, branch, duration of the branch, duration of participation in tournaments and matches, duration of participation in tournaments and matches, duration of sportsmanship in this club and the age of the managers; transformational leadership styles differed significantly according to the age of the athletes, duration of the branch, duration of participation in tournaments and matches, duration of sportsmanship in this club, gender and age of the managers. In the study, it was determined that the transformational leadership styles of the managers affected the innovation levels (by 47%).