Primipar sezaryenlı kadınlara uygulanan aromaterapinin akut ağrı, kaygı ve konfor düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
A randomized controlled study of the effect of aromatherapy on acute pain, anxiety, and comfort level in women with primiparous cesarean section
  1. Tez No: 847374
  2. Yazar: GÜLNİHAL ARTUĞ CANSIZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, aromaterapinin sezaryen ameliyatı olan, primipar kadınlarda akut ağrı, konfor düzeyi ve kaygı üzerine etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Mart 2022- Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde kadın doğum kliniklerinde dahil edilme kriterlerine uygun olan, araştırmaya katılmaya gönüllü olarak belirlenen 120 kadın oluşturmuştur. Katılımcıların randomizasyonu basit rastgele sayılar tablosu aracılığıyla sağlanmıştır. Tüm katılımcılar sezaryenden önce basit rastgele sayılar tablosuna göre gruplara atanmış ve Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği formları uygulanmıştır. Post operatif 8. Saatten başlayarak masaj grubuna esansiyel yağ karışı ile 0. gün 1 defa 10 dk, 1. ve 2. günlerde iki defa 10'ar dakika masaj uygulaması yapılmış ve VAS/GKÖ ile ağrı değerlendirilmiştir. İnhaler grubuna 0., 1. ve 2. gün yağ karışımı inhaler aromaterapi çubukları ile dört defa 5'er dk uygulanmış VAS/GKÖ ile ağrı değerlendirilmiştir. Kontrol grubu klinik bakıma bırakılmıştır. Tüm katılımcılara 2. gün Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği, DSKÖ uygulanmıştır. Masaj, inhaler ve kontrol grubu ilk değerlendirmede Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized, controlled experimental study to investigate the effect of aromatherapy on acute pain, comfort level, anxiety in primiparous cesarean section women. The study encompassed nulliparous women who had undergone cesarean section surgery in obstetrics and gynecology clinics at a Training and Research Hospital in Istanbul between March 2022-March 2023. Participants who met the inclusion criteria were included. The experimental massage group consisted of 30 women, the experimental inhaler group consisted of 30 women and the control group consisted of 60 women. Participants were randomized through a simple table of random numbers. All participants before the cesarean section, Descriptive Information Form, State Anxiety Scale, and Trait Anxiety Scale forms were applied. Starting from the eighth post-operative hour, the experimental massage group was massaged with an essential oil mixture for 10 minutes and the pain was evaluated with VAS. In the experimental inhaler group, the oil mixture was applied with aromatherapy sticks four times for 5 minutes and pain was evaluated with VAS, control group was left to clinical care. All participants were administered the State Anxiety Scale, Trait Anxiety Scale, and STAS on the second day. There was no significant difference between the State Anxiety and Trait Anxiety Scale scores of the groups in the first evaluation (p>0.05).