2009-2023 yılları arasında yapılan 'üçüncü el duman' ile ilgili yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of publications related to 'third hand smoke' made between 2009-2023
- Tez No: 847381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada 01.01.2009-01.11.2023 tarihleri arasında“Web of Science”veri tabanında yayınlanmış“Üçüncü El Duman”ile ilgili yayınların mevcut kavramsal ve entelektüel yapısını, eğilimlerini sunmak, ülke, kurum, yazar ve kaynakların üretkenliklerini ve iş birliklerini ortaya koymak için bibliyometrik analizlerinin yapılması amaçlanmaktadır.“01.01.2009-01.11.2023”tarihleri arasında Web of Science veri tabanında yayınlanan“Üçüncü El Duman”ile ilgili yayınlardan yayın dili İngilizce olan,“correction”dışındaki türde olan 332 yayın için bibliyometrik analiz yapılmıştır. Analizler için IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences), Microsoft Excel, VOSviewer 1.6.19 ve Bibliometrix yazılımı kullanılmıştır. 332 yayının bibliyometrik analizi sonucunda 46 ülke, 415 kurum, 179 kaynak ve 1194 yazar tespit edilmiştir. En üretken ve en fazla iş birliği yapan ülke Amerika Birleşik Devletleri'dir. En üretken kurumlar San Diego State University ve University of California San Francisco'dur. En fazla iş birliği yapan kurum San Diego State University'dir. En üretken kaynak Nicotine & Tobacco Research'tür. En üretken yazar Matt GE.'dir. En sık kullanılan yazar anahtar kelimesi“thirdhand smoke”tur. Nispeten yeni bir kavram olan“üçüncü el duman”ile ilgili yayın sayısı tatmin edici düzeyde değildir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri kurum ve yazarları yayınlarda baskındır. Farklı yönleri çalışılmış olsa da daha fazla yayın için çabaya ihtiyaç vardır. Bu sayede üçüncü el duman için gerekli politikalara yön verilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, that is aimed to conduct bibliometric analyzes to putto present the current conceptual and intellectual structure and trends of publications related to“Thirdhand Smoke”published in the“Web of Science”database between“01.01.2009-01.11.2023”, to reveal the productivity and collaboration of countries, institutions, authors and resources. A bibliometric analysis was conducted for 332 publications related to“Thirdhand Smoke”published in the Web of Science database between“01.01.2009-01.11.2023”, in English and in genres other than“correction”. IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences), Microsoft Excel, VOSviewer 1.6.19 and Bibliometrix software were used for analyses. As a result of the bibliometric analysis of 332 publications, 46 countries, 415 institutions, 179 sources and 1194 authors were identified. The most productive and most cooperative country is the United States. The most productive institutions are San Diego State University and University of California San Francisco. The institution that collaborates the most is San Diego State University. The most productive source is“Nicotine & Tobacco Research”. The most prolific writer is Matt GE. The number of publications on“thirdhand smoke”, which is a relatively new concept, is not at a satisfactory level. In particular, United States institutions and authors dominate the publications. Although different aspects have been studied, efforts are needed for more publications. In this way, the necessary policies for thirdhand smoke can be guided.