Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocukların görsel algılarının karşılaştırılması
Comparison of the visual perceptions of children with and without learning disabilities
  1. Tez No: 847383
  2. Yazar: ESMA PEKEL DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
7-10 yaş aralığında öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocukların görsel algı puanlarının Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Bender-Gestalt II Testi, Gesell Gelişim Figürleri Testi ve Saat Çizme Testi ile değerlendirilmesi, gruplar arasındaki farklılıkların görsel algı puanları ve gebelik, doğum ve doğum sonrası bilgiler, anne baba kardeş bilgileri, gelişimsel öykü, özbakım becerileri, okul öyküsü, kişisel ilişkiler, kavram ve beceri kazanımı açısından incelenmesini amaçlayan bu araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmada 107 öğrenme güçlüğü olan, 107 olmayan; 90 kız, 124 erkek çocuk; 78-95 ay grubunda 62, 96-107 ay grubunda 70, 108-120 ay grubunda 82 olmak üzere toplam 214 çocuk ve veli ile çalışılmıştır. Kişisel bilgi formunda yer alan sosyodemografik bilgiler ve gelişimsel özellikler velilerden alınmış, görsel algı test puanları çocuklarla bireysel uygulama ile toplanmış ve veriler alt amaçlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Analizler sonucunda öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocuklar arasında görsel algı puanları öğrenme güçlüğü olan çocukların aleyhinde farklılaşmaktadır. Sosyodemografik ve gelişimsel öyküye bakıldığında ise öğrenme güçlüğü olan grup doğum sırasında daha çok problem yaşamış, daha geç emeklemiş yürümüş, daha geç konuşmuş, daha fazla konuşma sorunu yaşamış, giyinmeyi, düğme iliklemeyi, tuvalet alışkanlığını daha geç öğrenmiş, daha düşük düzeyli ilişkiler kurmuş, daha az anaokuluna gitmiş, ilkokula daha erken başlamış, sınıf tekrarı daha fazla olmuş, kavram-beceri öğreniminde ve tuvalet alışkanlığı kazanma sürecinde daha çok sorun yaşamıştır. Öğrenme güçlüğü olan çocukların şu anki uyku durumları daha kötüdür, ailelerinde özel eğitim gereksinimi olan birey sayısı daha fazladır ve şu an öğrenme güçlüğü olmayan çocuklardan daha fazla sürekli ilaç kullanmaktadırlar. Öğrenme güçlüğü olan çocukların görsel algı testlerinin korelasyonlarına bakılmıştır. Kullanılan Frostig Görsel Algı Testi, Bender Gestalt II Testi, Gesell Gelişim Figürleri ve Saat Çizme Testi arasında orta ve güçlü düzeyde ilişkiler belirlenmiştir. Bu testlerden alınan puanlar yaşla birlikte artmaktadır, Gesell Gelişim Figürleri testindeki hata puanı yaşla birlikte azalmaktadır. Testler öğrenme güçlüğü tanılamada yardımcı araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to evaluate the visual perception scores of children with and without learning disabilities between the ages of 7-10 years with the Frostig Developmental Visual Perception Test, Bender-Gestalt II Test, Gesell Developmental Figures Test and Clock Drawing Test, and to examine the differences between the groups in terms of visual perception scores and pregnancy, birth and postnatal information, parental and sibling information, developmental history, self-care skills, school history, personal relationships, concept and skill acquisition, was designed in the correlational research design. In the study, 107 children with learning disabilities and 107 without learning disabilities, 90 girls, 124 boys, 62 children in the 78-95 month group, 70 children in the 96-107 month group, 82 children in the 108-120 month group, and 214 children and parents in total were studied. Sociodemographic and developmental characteristics in the personal information form were obtained from the parents, visual perception tests were collected by individual application with the children and the data were analysed in line with the sub-objectives. As a result of the analyses, visual perception scores differed between children with and without learning disabilities to the detriment of children with learning disabilities. When the sociodemographic and developmental history is examined, the group with learning disabilities had more problems at birth, crawled and walked later, talked later, learned dressing, buttoning buttons and toilet habits later, established lower level relationships, went to preschool less, and had more problems in concepts and skills. Children with learning disabilities had worse current sleep conditions, had more individuals with special education needs in their families and were currently using medication more than children without learning disabilities. Correlations of visual perception tests of children with learning disabilities were analysed. Moderate and high correlations were found between the Frostig Visual Perception Test, Bender Gestalt II Test, Gesell Developmental Figures and Clock Drawing Test. The scores obtained from these tests increased with age, and the error score in the Gesell Developmental Figures test decreased with age. Tests can be used as an auxiliary tool in the diagnosis of learning disabilities.